Print Page Share

2017 National Championships Best 11

Toyota Soccer Center. Frisco, Texas
 

 BEST 11 TEAMS

*  Represents Golden Ball winner
** Represents Golden Glove winner
 

13-and-Under Girls    
     
Emily Minard SPORTING Blue Valley (KS) Defender
Mia Yang SPORTING Blue Valley (KS) Forward
Jane Hansen SPORTING Blue Valley (KS) Midfield
Mallory Allen Lonestar 04G Red (TX-S) Midfield
Mackenzie Albert SDFC Yellow (NJ) Other
Addison Carriere Lonestar 04G Red (TX-S) Defender
Maura Yumul* San Diego Surf (CA-S) Midfield
Claire Heddings** SDFC Yellow (NJ) Keeper
Jadyn  Liebman SDFC Yellow (NJ) Forward
Isabella Douglas SDFC Yellow (NJ) Other
Michelle Davidson Lonestar 04G Red (TX-S) Defender
     
14-and-Under Girls    
     
Olivia Garcia* LVPSA 03 Red (NV) Forward
Ava De La Torre SDFC Yellow (NJ) Midfield
Lauren Belcuore SDFC Yellow (NJ) Defender
Katelyn Boring Tennessee SC Showcase (TN) Forward
Evangelia Katsaitis Tennessee SC Showcase (TN) Other
Sierra Curtis Nationals Union 03 Black (MI) Forward
Samantha Nieves LVPSA 03 Red (NV) Forward
Jacqueline Hillegass LVPSA 03 Red (NV) Forward
Sydney Mansfield SDFC Yellow (NJ) Forward
Keyla Alba** LVPSA 03 Red (NV) Keeper
Madeline Kohler Nationals Union 03 Black (MI) Forward
     
15-and-Under Girls    
     
Samantha Ruelas Legends FC 02 Academy (CA-S) Forward
Sophia Maltese Loudoun 02 Red (VA) Forward
Gabriella Lovkvist Solar Chelsea 02 Grado (TX-N) Forward
Kailyn Dudukovich* CUP 02 Gold (OH-S) Forward
Sydney Schnell Loudoun 02 Red (VA) Midfield
Brooklyn Harris CUP 02 Gold (OH-S) Forward
Alyssa Judkins Sporting OFC 2002 Elite (NE) Defender
Allison Napora Sporting OFC 2002 Elite (NE) Forward
Victoria Geisert Solar Chelsea 02 Grado (TX-N) Keeper
Emily Mathews Nationals Union 02 Black (MI) Midfield
Meike Ingles Nationals Union 02 Black (MI) Forward
     
16-and-Under Girls    
     
Katie Houston Celtic FC Premier SA (UT) Midfield
Laney Carroll Legends FC 01 Academy (CA-S) Forward
Morgan White CUP Gold 01 (OH-S) Forward
Allison Leonard Nationals Union 01 Black (MI) Forward
Lilli Rask Legends FC 01 Academy (CA-S) Forward
Avery Patterson Florida Elite 2001 Elite (FL) Midfield
Madison Medalle* Nationals Union 01 Black (MI) Forward
Olivia McKnight Greater Binghamton FC (NY-E) Midfield
Danielle Wolfe Michigan Jaguars 01 Green (MI) Forward
Vanessa Buso Legends FC 01 Academy (CA-S) Forward
Karley Johnson SLSC Cosmos 01 Lawless (OK) Forward
     
17-and-Under Girls     
     
Megan Oduyoye CUP 00 Gold (OH-S) Other
Anna Podojil* CUP 00 Gold (OH-S) Forward
Talani Barnett HBC Impact 00 (NY-E) Midfield
Emily Chiao Scottsdale Blackhawks Taylor (AZ) Midfield
Aliyah El-Naggar CUP 00 Gold (OH-S) Defender
Megan Serrano 00 TFCA Alliance (NC) Keeper
Allison Romero Sporting Omaha FC Elite 2000 (NE) Forward
Danika Austin Midwest United FC 00 Royal (MI) Defender
Avery Lockwood Midwest United FC 00 Royal (MI) Midfield
Jennifer Blitchok Midwest United FC 00 Royal (MI) Forward
Elizabeth Chua Legends FC 00 Academy (CA-S) Forward
     
18-and-Under Girls    
     
Samantha Barnett OFC 99 Hampton (OK) Forward
Meg Zimmerman  Arsenal Colorado Academy 99 (CO) Forward
Janiece Joyner Cleveland FC (OH-N) Defender
Alexis Rushlow Legends FC 99 Academy (CA-S) Defender
Emma Rice OFC 99 Hampton (OK) Forward
Kayla Fischer Cleveland FC (OH-N) Forward
Avery Cotter FC Pennsylvania Strikers (PA-E) Other
Taylor Bee Arsenal Colorado Academy 99 (CO) Defender
Riley Dietrich Arsenal Colorado Academy 99 (CO) Midfield
Peyton DePriest TSC Showcase (TN) Defender
Karlie Paschall* TSC Showcase (TN) Forward
     
19/20-and Under Girls    
     
Jasmine Ruiz Team Chicago Academy 1998 Elite (IL) Forward
Nadiyah Siqueiros* Beach FC 98 Academy (CA-S) Forward
Jordan King Team Chicago Academy 1998 Elite (IL) Midfield
Catherine Post Beach FC 98 Academy (CA-S) Forward
Kaitlin Maxwell EGA Maroon 98 (NE) Keeper
Jaci Jones WSA 98 Red (OK) Midfield
Paula Germino-Watnick ASA Coyotes (MD) Midfield
Mary Givens 98 CR Academy (NC) Other
Jade King EGA Maroon 98 (NE) Forward
Brie Pavol YMS Premier Xplosion 98 (PA-E) Midfield
Kursten Von Klahr 98 CR Academy (NC) Midfield
     
     
13-and-Under Boys    
     
Jack Wagoner* St. Louis Scott Gallagher Pre Academy 04 (MO) Other
Michael Vela Heat FC 04 ET (NV) Other
Kitch Andrew Real JFC (NJ) Forward
Thomas Napoli Real JFC (NJ) Midfield
Giuseppe Gereau St. Louis Scott Gallagher Pre Academy 04 (MO) Other
Tatenda Chigede TSC Hurricane 04 Umelo (OK) Defender
Ethan Gordon TSC Hurricane 04 Umelo (OK) Defender
William Rieves** St. Louis Scott Gallagher Pre Academy 04 (MO) Keeper
Vicente Ayala Heat FC 04 ET (NV) Midfield
Martin Martinez -Leyva TSC Hurricane 04 Umelo (OK) Forward
Joseph Cino Real JFC (NJ) Defender
     
14-and-Under Boys    
     
Eduardo Villeda CDA Slammers FC HB 03 Godinez Black (CA-S) Midfield
Santiago Davila FC Wisconsin WDA (WI) Keeper
Anthony DiFalco Beadling 2003 (PA-W) Forward
Kevin Pierre USA/MP 2003 Premier (SC) Other
Anthony Lopez CDA Slammers FC HB 03 Godinez Black (CA-S) Defender
Vincent Bennage FC Wisconsin WDA (WI) Forward
Lance Friedrich* USA/MP 2003 Premier (SC) Other
Jakob Jorgensen** USA/MP 2003 Premier (SC) Other
Jake Zins USA/MP 2003 Premier (SC) Other
Nicholas DeFazio USA/MP 2003 Premier (SC) Other
John Corbett FC Wisconsin WDA (WI) Forward
     
15-and-Under Boys    
     
Abdillahi Adan NFC 02 Blue (NE) Forward
Kidd Avery Midwest United FC 02 Royal (MI) Forward
Jason Villalba Tuzos Academy 02 (AZ) Forward
Riley O'Donnell* Solar Chelsea Red 02 Stricker (TX-N) Forward
Richard Garcia Solar Chelsea Red 02 Stricker (TX-N) Midfield
Joshua De Velder Midwest United FC 02 Royal (MI) Defender
Joon Mun BRYC 02 Elite (VA) Defender
Haden Biering Solar Chelsea Red 02 Stricker (TX-N) Midfield
Adam Lucas St. Louis Scott Gallagher SC Elite (MO) Forward
Theo Ruppert St. Louis Scott Gallagher SC Elite (MO) Forward
Michael Sedano Boca OC 02 White (CA-S) Midfield
     
16-and-Under Boys    
     
Brennan Callow CUP Gold 01 (OH-S) Defender
Angelo Oquendo Raiders FC (IL) Forward
Case Cox Javanon 2001 Black (KY) Midfield
Sam Kunkemoeller CUP Gold 01 (OH-S) Forward
Dane Harmaty Phila Ukrainian Nationals 01 Black Premier (PA-E) Forward
Logan Stoltenborg Lobos Rush 01 Premier (TN) Midfield
Brandon  Brackett Lobos Rush 01 Premier (TN) Midfield
Alejandro Rodriguez Tampa Bay United (FL) Forward
Gustavo Jimenez-Guzman Lobos Rush 01 Premier (TN) Defender
Jeffrey Copper* Tampa Bay United Forward
Angel  Franco WCFC Armour 2001 Forward
     
17-and-Under Boys    
     
Tyler Collins Baltimore Celtic SC 2000 (MD) Defender
Justin Gielen* Baltimore Celtic SC 2000 (MD) Forward
Joseph Nelson FC Dallas 00 Premier (TX-N) Defender
Henry Koelling Michigan Jaguars 00 Green (MI) Defender
Marcos Puga FC Dallas 00 Premier (TX-N) Forward
Easton Harryman Sparta 00 JK (UT) Defender
Julian Arroyo Raiders FC (IL) Midfield
Jack Rosener McLean 00 Green (VA) Midfield
Kevyn Lopez West Coast FC Armour 2000 (CA-S) Defender
Braydon Walker Michigan Jaguars 00 Green (MI) Forward
Javier De Los Santos Santa Clara Sporting 00 Green (CA-N) Forward
     
18-and-Under Boys    
     
Lukas  Ryan West Coast 99 Wyss (CA-S) Midfield
Luke Kiley OP Green (OH-S) Forward
Dalton Seckinger UFA 99 Premier (GA) Forward
Mario Vukic WPFC 99 Black (WA) Forward
Kendall Burks WPFC 99 Black (WA) Defender
Rudy RJ Stretch WPFC 99 Black (WA) Forward
Paul Frendach Baltimore Celtic SC Christos (MD) Midfield
Brett Munger West Coast 99 Wyss (CA-S) Midfield
Gouanou Kouemi Baltimore Celtic SC Christos (MD) Forward
Ryan Moore BRYC 99 Elite (VA) Midfield
Vinicius Almeida* BRYC 99 Elite (VA) Forward
     
19/20-and-Under Boys    
     
Chris Brennan* Challenger Crew Jrs Gold 98 (OH-N) Forward
Jared Andrews West Coast Haney (CA-S) Defender
Samuel Brown Penn Fusion 98 (PA-E) Forward
Noah Melick FC United (IL) Forward
Ian Black OP 97/98 Green (OH-S) Forward
Jack Holland OP 97/98 Green (OH-S) Forward
Dante Brigida OFC 98 (OK) Forward
Daryl Dike OFC 98 (OK) Forward
Christopher McAuliff Dix Hills Elite (NY-E) Forward
Will Turrittin Challenger Crew Jrs Gold 98 (OH-N) Midfield
Alex Dudley** Challenger Crew Jrs Gold 98 (OH-N) Keeper
usyouthsoccer.org