Print Page Share

Golden Ball and Glove Award Winners

Annually awarded and first awarded in 1998, to the players in each division who have the greatest competitive impact in the US Youth Soccer National Championships, the Golden Glove and Golden Ball awards date back to the FIFA World Cup. Did you know that Robbie Findley, Jonathan Bornstein, Freddy Adu, Lindsey Tarpley and Kerri Hanks have all won the Golden Ball (formerly the Golden Boot)? Take a look at the names of those previously honored.

Annually awarded to the players in each division who have the greatest competitive impact in the US Youth Soccer National Championships.

2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013

2013 Golden Ball Award
Under-13 Boys - Jake Arteaga, Pateadores LA (CA-S)
Under-13 Girls - Alexa Spaanstra, Michigan Hawks 00 (MI)
Under-14 Boys - Suniel Veerakone, Michigan Wolves 99 (MI)
Under-14 Girls - Joanna Harber, Eastside FC 98 Red (WA)
Under-15 Boys - Joseph Destephano, Dix Hills Elite (E-NY)
Under-15 Girls - Sarah Krause, Ambassadors FC (OH-N)
Under-16 Boys - Thomas Butzke, Smithtown Arsenal (E-NY)
Under-16 Girls - Lauren Nemeroff, Kings Hammer Academy (OH-S)
Under-17 Boys - Jake Rozhansky, OBGC Rangers (MD)
Under-17 Girls - Kelly Novak, Cleveland United White (OH-N)
Under-18 Boys - Qudus Lawal, Raiders FC Premier (IL)
Under-18 Girls - Meghan Cox, VSA Heat Blue (VA)
Under-19 Boys - Thomas Shiiba, Lehigh Valley United 93 (E-PA)
Under-19 Girls - Emily Sonnett, NASA 12 Elite II (GA)
 
2013 Golden Glove Award
Under-13 Boys - Jeremy Rausch, FSA FC Navy (CT)
Under-13 Girls - Peyton York, Liverpool 00 Elite (N-TX)
Under-14 Boys - Anthony Garduno, Pateadores CM (CA-S)
Under-14 Girls - Danielle Samson, YMS Explosion 98 (E-PA)
Under-15 Boys - Tyler Spellman, Dix Hills Elite (E-NY)
Under-15 Girls - Angelina LoDolce, Eclipse Elite Black 97-98 (IL)
Under-16 Boys - Noah Varonier, Smithtown Arsenal (E-NY)
Under-16 Girls - Melissa Lowder, DMCV Sharks Elite (CA-S)
Under-17 Boys - Chandler Kirby, West Coast FC (CA-S)
Under-17 Girls - Rachel Egyed, Match Fit Beat (NJ)
Under-18 Boys - Ricky Brown, West Coast FC (CA-S)
Under-18 Girls - Taylor Kerxton, VSA Heat Blue (VA)
Under-19 Boys - Logan Keys, Lehigh Valley United 93 (E-PA)
Under-19 Girls - Alyse Scott, NASA 12 Elite II (GA)
 

2012 Golden Ball Award
Under-14 Boys - Brandon Sanchez, Santa Barbara SC White (CA-S)
Under-14 Girls - Paula Germino-Watnick, MSC Coyotes Green (MD)
Under-15 Boys - Julian Castro, Challenge Crew Jrs (OH-N)
Under-15 Girls - Emily Ogle, Internationals 96 Red (OH-N)
Under-16 Boys - Zachary Bock, Michgan Jaguars (MI)
Under-16 Girls - Sarah Robinson, MVLA Lightning (CA-N)
Under-17 Boys - Jordan Morris, Eastside FC 94 Red (WA)
Under-17 Girls -  Megan Cox, VSA Heat Blue (VA)
Under-18 Boys - Jean Rivaroli, Florida Rush Nike (FL)
Under-18 Girls - Cassandra Pecht, FC Penn Strikers (PA-E)
Under-19 Boys - Adnan Junuzovic, GSA 93 Phoenix Red (GA)
Under-19 Girls - Mckenzie Meehan, Scorpions SC (MA)

2012 Golden Glove Award
Under-14 Boys - Edward Delgado, Santa Barbara SC White (CA-S)
Under-14 Girls - Naomi Gross, MSC Coyotes Green (MD)
Under-15 Boys - Nick Costa, Challenge Crew Jrs (OH-N)
Under-15 Girls - Jennifer Hiddink, Sting 97 (TX-N)
Under-16 Boys - Jimmy Hague, Michigan Jaguars (MI)
Under-16 Girls - Tina Cardamone, BRYC 95 Elite (VA)
Under-17 Boys - Michael Pavliga, Galaxy 94/95 Blue (IL)
Under-17 Girls - Taylor Kerxton, VSA Heat Blue (VA)
Under-18 Boys - Juan Fajardo, Florida Rush Nike (FL)
Under-18 Girls - Emily Armstrong, FC Penn Strikers (PA-E)
Under-19 Boys - Jeffrey Gal, Crew Juniors (OH-S)
Under-19 Girls - Kylie Wilson, CCSC SOL (FL)

2011 Golden Ball Award
Under-14 Boys - Ricardo Ruiz, Fullerton Rangers 96 White (CA-S)
Under-14 Girls - Mimi Asom, Sting 97 (N-TX)
Under-15 Boys - Christian Hanock-Barhanu, Chicago Fire (IL)
Under-15 Girls - Caroline Chagares, PDA Slammers (NJ)
Under-16 Boys - Ariel Lassiter, Albion White (CA-S)
Under-16 Girls - Elizabeth Keester, Hurricane FC 95 Shubert (OK)
Under-17 Boys - Sean Conerty, Grand Rapids Crew Jrs. (MI)
Under-17 Girls - Zoe Swift, NSA Premier Fury (IL)
Under-18 Boys - Kyle MacDonald, YMS Thunder (E-PA)
Under-18 Girls - Cara Walls, FC Milwaukee (WI)
Under-19 Boys - Jesse Ortiz, Chicago Fire Jrs (IL)
Under-19 Girls - Alyssa Diggs, Dallas Texans 92 Red (N-TX)

2011 Golden Glove Award
Under-14 Boys - Keith Murphy, Fullerton Rangers 96 White (CA-S)
Under-14 Girls - Alyssa Palacios, Sting 97 (N-TX)
Under-15 Boys - James Barkei, Chicago Fire (IL)
Under-15 Girls - Courtney Brosnan, PDA Slammers (NJ)
Under-16 Boys - Kyler Kelsey, Concorde Fire United (GA)
Under-16 Girls - Kaela Little, Hurricane FC 95 Shubert (OK)
Under-17 Boys - Chase Rau, Grand Rapids Crew Jrs. (MI)
Under-17 Girls - Jordan Ginther, NSA Premier Fury (IL)
Under-18 Boys - Colin Sulpizio, YMS Thunder (E-PA)
Under-18 Girls - Monica Gonyo, FC Milwaukee (WI)
Under-19 Boys - Phil Saunders, Baltimore Bays Chelsea (MD)
Under-19 Girls - Meghan Thomas, Real Colorado National 91/92 (CO)

2010 Golden Ball Award
Under-14 Boys - Lloyd Chatfield, Eclipse (IL)
Under-14 Girls - Gaby Kaplan, Foothill MVLA Lightning (CA-N)
Under-15 Boys - Oscar Ortega, Albion White (CA-S)
Under-15 Girls - Madelyn Crabtree, Sting 95 (N-TX)
Under-16 Boys - Mason Case, Slammers FC (CA-S)
Under-16 Girls - Taylor Smith, Solar Red (N-TX)
Under-17 Boys - Karl Chester, Alpharetta Ambush 93 Red (GA)
Under-17 Girls -  Emily Goldstein, So Cal Blues Dodge (CA-S)
Under-18 Boys - Steven Evans, EastSide United FC 91 Liverpool (OR)
Under-18 Girls - Hayley Haagsma, Laguna Hills Eclipse Select (CA-S)
Under-19 Boys - Brian Forgue, FC Delco Hammerheads (PA-E)
Under-19 Girls - Mary Kubiuk, Eclipse Select 91/92 (IL)

2010 Golden Glove Award
Under-14 Boys - James Barkei, Eclipse (IL)
Under-14 Girls - Jacquelyn Caginia, Foothill MVLA Lightning (CA-N)
Under-15 Boys - Matt Sanchez, Baltimore Bays Chelsea (MD)
Under-15 Girls - Miranda Larkin, (N-TX)
Under-16 Boys - Daniel Boyer, Slammers FC (CA-S)
Under-16 Girls - Jennifer Jasper, Solar Red (N-TX)
Under-17 Boys - Kevin Quintana, Alpharetta Ambush 93 Red (GA)
Under-17 Girls - Katherine Marcy, Syosset Sting 92 Elite (E-NY)
Under-18 Boys - Ryan Harding, EastSide United FC 91 Liverpool (OR)
Under-18 Girls - Dana Moreno, Laguna Hills Eclipse Select (CA-S)
Under-19 Boys - Justin Luthy, Crew Juniors (OH-S)
Under-19 Girls - Alex Holland, Eclipse Select 91/92 (IL)

2009 Golden Boot Award
Under-14 Boys - Donovan Fraser, Dix Hills Thunder (E-NY)
Under-14 Girls - Joanna Boyles, 94 CASL Spartans Elite Black (NC)
Under-15 Boys - Malcolm Harris, Baltimore Casa Mia Bays 94 (MD)
Under-15 Girls - Sarah Adams, San Diego Surf 93-94 White (CA-S)
Under-16 Boys - Brandon Perez, Dallas Texans 93 Red (N-TX)
Under-16 Girls - Alesha Blair, De Anza Force (CA-N)
Under-17 Boys - Jesus Gonzales, CZ Elite (CA-S)
Under-17 Girls - Vanessa Laxgang, Eclipse Select 91-92 (IL)  
Under-18 Boys - Juan Velasquez, DSC 90 Green (SC)
Under-18 Girls - Maddie Evans, FC Bucks Vipers (P-EA)
Under-19 Boys - Chris Klute, NASA Elite (GA)
Under-19 Girls - Casey Shoot, Eclipse Select 89-90 (IL)

2009 Golden Glove Award
Under-14 Boys - Ricky Brown, West Coast FC (CA-S)
Under-14 Girls - Beth Ritter, Mustang Blast (CA-N)
Under-15 Boys - Kyle Jackson, Sereno 94 White (AZ)
Under-15 Girls - Ariana Zargarian, San Diego Surf 93-94 White (CA-S)
Under-16 Boys - Chris Maierle, Hicksville Strikers (E-NY) 
Under-16 Girls - Emily Kruger, De Anza Force (CA-N)
Under-17 Boys - Alex Bolowich, 91 Triangle United Gold (NC)
Under-17 Girls - Erin Dees, Eclipse Select 91-92 (IL)
Under-18 Boys - James Gladden, DSC 90 Green (SC)
Under-18 Girls - Gabrielle Pakhtigian, FC Bucks Vipers (P-EA)
Under-19 Boys - Alex Kawn, NASA Elite (GA)
Under-19 Girls - Kristin Tribbett, Colorado Rush Nike (CO)

2008 Golden Boot Award
Under-14 Boys - Mael Corboz, NJSA 04 Gunners (NJ)
Under-14 Girls - Alyssa Jara, San Juan Spirit (CA-N)
Under-15 Boys - Julian Griggs, Baltimore Casa Mia Bays (MD)
Under-15 Girls - Clarissa Wedemeyer, Dallas Texans 93 Red Dallas (N-TX)
Under-16 Boys - Zachery Barnes, Dallas Texans 92 Red (N-TX) 
Under-16 Girls - Alyssa Diggs, Dallas Texans Red 92 (N-TX)
Under-17 Boys - Samuel Haines, Andromeda 91 (N-TX)
Under-17 Girls - Chelsea Geller, Dallas Texans 91 Red (N-TX)
Under-18 Boys - Jason Guehler, Andromeda 90 (N-TX)
Under-18 Girls - Danielle Foxhoven, Colorado Rush (CO)
Under-19 Boys - Hunter Jumper , Solar SC 89 (N-TX)
Under-19 Girls - Laura Heyboer, Force Football Club (MI)

2008 Golden Glove Award
Under-14 Boys - Thomas Hand, NJSA 04 Gunners (NJ)
Under-14 Girls - Katelyn Rowland, San Juan Spirit (CA-N)
Under-15 Boys - Timothy Peitsch, Baltimore Casa Mia Bays (MD)
Under-15 Girls - Rosa Medina, Dallas Texans 93 Red Dallas (N-TX) 
Under-16 Boys - Alex Bolowich, Triangle United Gold (NC)
Under-16 Girls
 - Vittoria Arnold, Dallas Texans Red 92 (N-TX)
Under-17 Boys - Reed Dillard, Andromeda 91 (N-TX)
Under-17 Girls - Brittany Jagger, Dallas Texans 91 Red (N-TX)
Under-18 Boys - Erik Garciamendez, Andromeda 90 (N-TX)
Under-18 Girls - Krissy Tribbet, Colorado Rush (CO)
Under-19 Boys - Alexander Burton, KC Wizards Juniors (KS)
Under-19 Girls - Jill Flietstra, Force Football Club (MI)


2007 Golden Boot Award
Under-14 Boys - Jonathan Guzman, Baltimore Casa Mia Bays 93 (MD)
Under-14 Girls - Jessica Howard, Sting Royal 93 (N-TX)
Under-15 Boys - Hassan Saad, Michigan Wolves Black (MI) 
Under-15 Girls - Gabriella Zarnegar, So Cal Blues (CA-S)
Under-16 Boys - Evan Raynr, Real So Cal (CA-S)
Under-16 Girls - Jenna Richmond, McLean Freedom (VA)
Under-17 Boys - Stewart Brown, FC Milwaukee Blue (WI) 
Under-17 Girls - Emily Cressy, Eagles SC (CA-S)
Under-18 Boys - Gerson Mayen, Arsenal FC (CA-S)
Under-18 Girls - Laura Keyboor, Bloomfield Force (MI)
Under-19 Boys - Andre Akpan, Dallas Texans 88 Red (N-TX)
Under-19 Girls - Jessica Boots, Carmel United SC Cyclones (IN)

2007 Golden Glove Award
Under-14 Boys - Timothy Peitsch, Baltimore Casa Mia Bays 93 (MD)
Under-14 Girls - Nicole Cipriano, Sting Royal 93 (N-TX)
Under-15 Boys - Adam Grinwis, Michigan Wolves Black (MI)
Under-15 Girls - Kim Cushing, So Cal Blues (CA-S)
Under-16 Boys - Rick Pflasterer, Michigan Wolves (MI)
Under-16 Girls - Brittany Jagger, Dallas Texans 91 Red (N-TX)
Under-17 Boys - Mark Essary, Andromeda 90 (N-TX)
Under-17 Girls - Courtney Smith, Dallas Texans 90 Red (N-TX)
Under-18 Boys - Tom Booth, Terryville Fire (E-NY)
Under-18 Girls - Jill Flietstra, Bloomfield Force (MI) 
Under-19 Boys - Pat Rickman, Chicago Magic (IL)
Under-19 Girls - Mary Casey, PWSI Cardinals (VA)

2006 Golden Boot Award
Under-14 Boys - Eduardo Gonzalez, Valley United Blast (CA-S) 
Under-14 Girls - Julie McKee, ISC Strikers (CA-S) 
Under-15 Boys - Evan Raynr, So Cal United (CA-S) 
Under-15 Girls - Chelsea Cline, Eclipse Select (IL) 
Under-16 Boys - Michael Rose, Baltimore Casa Mia Bays (MD) 
Under-16 Girls - Jennifer Kmezich, Real Colorado National (CO) 
Under-17 Boys - Gerson Mayen, Arsenal FC (CA-S) 
Under-17 Girls - Jessica Price, Eclipse Select 88-89 (IL) 
Under-18 Boys - Christopher Schuler, Chicago Magic 87/88 (IL) 
Under-18 Girls - Whitney Palmer, Dallas Texans 88 Red North (N-TX) 
Under-19 Boys - Darren Yeagle, Javanon SC (KY) 
Under-19 Girls - Amanda Lathrop, Colorado Rush Nike (CO)

2006 Golden Glove Award
Under-14 Boys - Jonathan Leon, Valley United Blast (CA-S)
Under-14 Girls - Makenna Henry, ISC Strikers (CA-S) 
Under-15 Boys - Elmer Avelar, So Cal United (CA-S) 
Under-15 Girls - Taylor Vancil, Eclipse Select (IL) 
Under-16 Boys - Daniel Louisignau, Baltimore Casa Mia Bays (MD) 
Under-16 Girls - Christina Palomino, Real Colorado National (CO) 
Under-17 Boys - Joseph McCormack, Arsenal FC (CA-S) 
Under-17 Girls - Kali Felereisel, Eclipse Select 88-89 (IL) 
Under-18 Boys - Patrick Rickman, Chicago Magic 87/88 (IL) 
Under-18 Girls - Colleen Pitts, Dallas Texans 88 Red North (N-TX) 
Under-19 Boys - Kelin Briones, Arsenal FC (CA-S) 
Under-19 Girls - Jamie Scarcliff, Colorado Rush Nike (CO)

2005 Golden Boot Award
Under-14 Boys - Jacob Bernstein, So Cal United (CA-S)
Under-14 Girls - Lauren Matheson, So Cal Blues (CA-S)
Under-15 Boys - Michael Bustamante, FC Greater Boston Bolts (MA)
Under-15 Girls - Blake Miller, St. Louis Soccer Club (MO)
Under-16 Boys - Davis Paul, Arsenal FC (CA-S)
Under-16 Girls - Jessica Gordon, Slammers FC (CA-S)
Under-17 Boys - David Murphy, Dallas Texans Red (N-TX)
Under-17 Girls - Jenny Green, Eclipse Select (IL)
Under-18 Boys - Richard Oliva, Dallas Texans Red (N-TX)
Under-18 Girls - Michelle Enyeart, Laguna Hills Eclipse (CA-S)
Under-19 Boys - Paul Mongillo, Sockers FC Chicago (IL)
Under-19 Girls - Kerri Hanks, Dallas Texans 86 Red (N-TX)

2005 Golden Glove Award
Under-14 Boys - Elmer Avelar, So Cal United (CA-S)
Under-14 Girls - Kelly Cornell, So Cal Blues (CA-S)
Under-15 Boys - William Valmassoi, 90 CASL Elite (NC)
Under-15 Girls - Claire Lovercheck, St. Louis Soccer Club (MO)
Under-16 Boys - Brock Duckworth, Solar 89 SC (N-TX)
Under-16 Girls - Alicia Lugo, Slammers FC (CA-S)
Under-17 Boys - Max Sullivan, Dallas Texans Red (N-TX)
Under-17 Girls - Wesley Johnson, Eclipse Select (IL)
Under-18 Boys - Brenton Stewart, Dallas Texans 87 Red (N-TX)
Under-18 Girls - Julie Kafka, Bethesda Excel (MD)
Under-19 Boys - Orlando Luna, Sockers FC Chicago (IL)
Under-19 Girls - Brett Maron, Stars of Massachusetts (MA)

2004 Golden Boot Award
Under-14 Boys - Mario Gutierrez , Celtic Harps (CA-S)
Under-14 Girls - Kelsea Smith, Eagles (CA-S
Under-15 Boys - Ryan Peterman, Arsenal FC (CA-S)
Under-15 Girls - Heather Vandevanter, Mustang Blast (CA-N)
Under-16 Boys - Xavier Rock, Casa Mia Bays (MD)
Under-16 Girls - Brittany McCoy, Eclipse Select (IL)
Under-17 Boys - Timothy Walters, Scott Gallagher (MO)
Under-17 Girls - Christina Loucks, So Cal United (CA-S)
Under-18 Boys - Kyle Smith, Busch SC (MO)
Under-18 Girls - Nicole Cauzillo, Michigan Hawks (MI)
Under-19 Boys - Satoshi Mitsuda, HSC Bulls '85 (HI)
Under-19 Girls - Christina Estrada, Pleasanton Rage (CA-N)

2004 Golden Glove Award
Under-14 Boys - George Amezcua, Celtic Harps (CA-S)
Under-14 Girls - Kristen McGregor, Eagles (CA-S)
Under-15 Boys - Luis Ocampo, Arsenal FC (CA-S)
Under-15 Girls - Aubree Southwick, Mustang Blast (CA-N)
Under-16 Boys - Stephen King, Casa Mia Bays (MD)
Under-16 Girls - Wesley Johnson, Eclipse Select (IL)
Under-17 Boys - Aaron Johnson, Scott Gallagher (MO)
Under-17 Girls - Kelsey Davis, So Cal United (CA-S)
Under-18 Boys - Patrick Disbennett, Busch SC (MO)
Under-18 Girls - Kathryn Cumming, Michigan Hawks (MI)
Under-19 Boys - David Semenza, HSC Bulls '85 (HI)
Under-19 Girls - Corrine Alexander, Pleasanton Rage (CA-N)

2003 Golden Boot Award
Under-14 Boys - Brett King, 88 CASL Elite (NC)
Under-14 Girls - Christen Press, Slammers FC (CA-S)
Under-15 Boys - Stephen Romeo, Casa Mia's Bays (MD)
Under-15 Girls - Elisabeth Redmond, PDA Wildcats (NJ)
Under-16 Boys - Diego Barrera, Southern California United (CA-S)
Under-16 Girls - Amanda Poach, Bethesda Excel (MD)
Under-17 Boys - Robert Findley, Sereno 88 Golden Eagles (AZ)
Under-17 Girls - Levise Robertson, Sereno 88 Golden Eagles (AZ)
Under-18 Boys - Brian Popeney, Michigan Wolves (MI)
Under-18 Girls - Kerri Hanks, Dallas Texans Red (N-TX)
Under-19 Boys - Ashley Kozicki, FC Delco Arsenal (PA-E)
Under-19 Girls - Kristen Rhyne, Peachtree City Lazers (GA)

2003 Golden Glove Award
Under-14 Boys - Jarrett Davis, 88 CASL Elite (NC)
Under-14 Girls - Lauren Gregston, Slammers FC (CA-S)
Under-15 Boys - Stephen King, Casa Mia's Bays (MD)
Under-15 Girls - Erin Guthrie, PDA Wildcats (NJ)
Under-16 Boys - Christopher Seitz, Southern California United (CA-S)
Under-16 Girls - Alexandra Gamble, San Diego Surf (CA-S)
Under-17 Boys - Chay Cain, Chicago Magic (IL)
Under-17 Girls - Joslyn Slovek, Sereno 88 Golden Eagles (AZ)
Under-18 Boys - Jason Tillman, Michigan Wolves (MI)
Under-18 Girls - Stephanie Connors, Dallas Texans Red (N-TX)
Under-19 Boys - Erik White, FC Delco Arsenal (PA-E)
Under-19 Girls - Christina Parodi, Elk Grove United (CA-N)

2002 Golden Boot Award
Under-14 Boys - Andres Leon, La Jolla Nomads (CA-S)
Under-14 Girls - Alexa Orand, Slammers FC (CA-S)
Under-15 Boys - Brian Unsinger, Rochester Jr. Rhinos Elite (NY-W)
Under-15 Girls - Kasey Moore, Laguna Hills Eclipse (CA-S)
Under-16 Boys - Thomaz Charowski, Atlanta Fire (GA)
Under-16 Girls - Tracy Lansing, West Valley Samba (CA-S)
Under-17 Boys - Jonathan Bornstein, Irvine SC Strikers (CA-S)
Under-17 Girls - Caroline Smith, Tsunami Sota (MN)
Under-18 Boys - Ashley Kozicki, FC Delco Arsenal (E-PA)
Under-18 Girls - Ali Wean, Bethesda Fury (MD)
Under-19 Boys - Marcus Storey, Texans '82/'83 (S-TX)
Under-19 Girls - Kim Castellanos, San Diego Surf White (CA-S)

2002 Golden Glove Award
Under-14 Boys - Dallas Chase, La Jolla Nomads (CA-S)
Under-14 Girls - Christine Yount, Slammers FC (CA-S)
Under-15 Boys - David Cappuccio, Rochester Jr. Rhinos Elite (NY-W)
Under-15 Girls - Kori Lu, Laguna Hills Eclipse (CA-S)
Under-16 Boys - Justin Papadakis, Atlanta Fire (GA)
Under-16 Girls - Christina DeVries, West Valley Samba (CA-S)
Under-17 Boys - Andrew Cartunen, Irvine SC Strikers (CA-S)
Under-17 Girls - Corrine Alexander, Pleasanton Rage (CA-N)
Under-18 Boys - Eric White, FC Delco Arsenal (E-PA)
Under-18 Girls - Ashley Haugen, Colorado Girls Soccer Academy (CO)
Under-19 Boys - Kent Harkness, Texans '82/'83 (S-TX)
Under-19 Girls - Laura Janke, SanSurf White (CA-S)

2001 Golden Boot Award
Under-14 Boys - Freddy Adu, Potomac Cougars (MD)
Under-14 Girls - Amy Smerdzinski, Chantilly Milan (VA)
Under-15 Boys (tie) - Guillermo Gonzalez, Irvine SC Strikers (CA-S) and Domenick Raimo, FC Delco Dynamo (E-PA)
Under-15 Girls - Charlie Winchell, Busch SC (MO)
Under-16 Boys (tie) - Ramon Nunez, Dallas Texans Red (N-TX) and Brian Plotkin, Chicago Sockers FC (IL)
Under-16 Girls - Courtney Foster, GSA Phoenix '85 Red (GA)
Under-17 Boys - Kevin Nugent, Team Dayton (OH-S)
Under-17 Girls - Kelly Hammond, Bethesda Fury (MD)
Under-18 Boys - Mira Mupier, Texans '82/'83 (S-TX)
Under-18 Girls - Lindsay Tarpley, Michigan Hawks (MI)
Under-19 Boys - Vicente Bastidas, FC Delco Black (E-PA)
Under-19 Girls - Linsey Johnson, Challenge '81/'82 (S-TX)

2001 Golden Glove Award
Under-14 Boys - Nick Scrivens, Potomac Cougars (MD)
Under-14 Girls - Ariel Baniowski, Chantilly Milan (VA)
Under-15 Boys - Justin Pines, FC Delco Dynamo (E-PA)
Under-15 Girls - Rachel Zollner, Colorado Rush Nike (CO)
Under-16 Boys - Mike Sims, Chicago Sockers FC (IL)
Under-16 Girls - Kate Gilfillan, HBC Fury (E-NY)
Under-17 Boys - James Roth, Soccer Club of Baltimore Bays (MD)
Under-17 Girls - Emily Samuel, D'Feeters (N-TX)
Under-18 Boys - Kent Harkness, Texans '82/'83 (S-TX)
Under-18 Girls - Lauren Monica, Michigan Hawks (MI)
Under-19 Boys - Terry McNelis, FC Delco Black (E-PA)
Under-19 Girls - Cristin Shea, Colorado Rush Nike (CO)

2000 Golden Boot Award
Under-16 Boys - Michael Magee, Chicago Sockers FC (IL)
Under-16 Girls - Lianna Wooten, Prince William Sparklers (VA)
Under-17 Boys (tie) - Carl Alcosta, San Juan Lightning (CA-N) and Anthony Barberio, West Babylon Panthers (E-NY)
Under-17 Girls (tie) - Brenna Mullen and Kelley Schweighart, San Diego Surf White (CA-S) and Marilyn Marin and Amy Van Zandt, Sting (N-TX)
Under-18 Boys - Brian Lamping, Scott Gallagher (MO)
Under-18 Girls - Jessica Hamilton, Challenge '82 (S-TX)
Under-19 Boys (tie) - Mathew Ney, JFC Alliance (MS) and Kris Bertsch, FC Delco Dynamo (E-PA)
Under-19 Girls - Kathleen Antongiovanni, Colorado Rush Nike (CO)

2000 Golden Glove Award
Under-16 Boys - Anthony Ruttino, FC Westchester (E-NY)
Under-16 Girls - Sarah Guagliardo, Prince William Sparklers (VA)
Under-17 Boys - James Csajako, W. Babylon Panthers (E-NY)
Under-17 Girls - Jamie Considine, San Diego Surf (CA-S)
Under-18 Boys - Joe Balbas, Wolfpack (CA-S)
Under-18 Girls - Michelle Lowe, Michigan Hawks (MI)
Under-19 Boys - Jason White, FC Delco Dynamo (E-PA)
Under-19 Girls - Cheryl Gunther, Northport/Cow Harbor Piranha (E-NY)