Print Page Share

Field narrows for teams chasing US Youth Soccer Region IV Championships

June 20, 2013 05:31 AM
 

Preliminary games day 3 of 3 complete 

US Youth Soccer National Championship Series: Official
Scores | Twitter | Facebook | Instagram | YouTube | #ROADtoOP 

HONOLULU (June 19, 2013) – Preliminary games at the 2013 US Youth Soccer Region IV Championships are complete with 112 teams qualifying for advancement to the quarterfinals on Friday, June 21, at Waipio Peninsula Soccer Complex in Honolulu.

State champions, US Youth Soccer Far West Regional League champions and select wildcards make up the top 212 boys and girls teams from the 14 US Youth Soccer Region IV State Associations competing for the regional title. States represented including host, Hawaii, are Alaska, Arizona, California North, California South, Colorado, Idaho, Montana, New Mexico, Nevada, Oregon, Utah, Washington and Wyoming.
 
Of the four defending champions, Under-13 Boys Pateadores LA (CA-S), Under-14 Boys United FC Gold 98 (CA-S) and Under-15 Boys defending National Champion Santa Barbara SC White (CA-S) advanced to the quarterfinals again in 2013.  Under-16 Girls defending National Champion Legends FC (CA-S) also advanced as they look to capture their first regional title after advancing to Nationals in 2012 through the US Youth Soccer National League.

A few highlights from today's matches...
 
The order of pool B in the Under-19 Boys took a drastic turn with 25 minutes left to go in both games on the final day of group play.  Pateadores ANA (CA-S) were ahead 1-0 over Idaho Rush, while HSC Bulls 94 Ka’ula (HI) were a goal ahead of Sereno 94 White (AZ).  However, after Pateadores had taken the lead over Idaho Rush in the 60th minute from Carlos Moreno, Rush equalized in the 64th through Eli Szuch and with seven minutes to play, Rush took the victory on the winner from Bryson Pavel.  That result would have sent Idaho Rush onto the semifinals with HSC Bulls, but in stoppage time, a Bulls’ own goal leveled the score for Sereno after Chayce Moniz had grabbed the lead in the 21st.  With the late turn of events, Bulls, Rush and Pateadores ended in a three-way tie atop the group.  Bulls took the lead in the group with the least goals allowed tiebreaker but because of Sereno’s late equalizer, Idaho Rush will not automatically advance and instead will face a penalty shootout tiebreaker with Pateadores on Friday to determine who advances as the second seed.  The Under-19 Boys will be the fourth shootout tiebreaker needed to determine seeding after group play at this year’s Region IV Championships.
 
Under-18 Boys Eastside FC 94 Red (WA) are a step closer to returning to the National Championships for the third straight year after defeating Tucson Soccer Academy 95 Red (AZ) 2-1, capturing their group with a perfect 3-0 record.  Eastside took the regional title in 2011 and advanced to Nationals last year as National League champion.  Jordan Thompson led Eastside with a hatrick today while Sebastian Scales added the fourth.  TSA got on the board from Alex Rojo.
 
Last year, Under-16 Boys CFC Boca Juniors (OR) missed out on advancing from their group due to tiebreakers.  This year they left no doubt as they head to the quarterfinals with a 2-0-1 record after taking down CV SJFC Gunners 96 Red (CA-N) by a 1-0 score.  Spencer Aeschliman took care of business for Boca Juniors with the eventual game winner in the 18th minute to move on and eliminate Gunners.
 
Under-14 Girls So Cal Blues Ali (CA-S) are moving on to the quarterfinals with a 3-0 record and zero goals conceded after defeating FC Warriors (NV), 5-0.  Audrey Ward powered Blues with four goals to break the game open after Samantha Hanawalt opened the scoring in the second minute.
 
La Roca Premier PO (UT) fell in the Under-12 Girls final last year to in-state rival Sparta SC, but La Roca is back in 2013 and booked a trip to the knockout stages with a 2-2 draw versus Rush 00 Nike (HI) on the final day of preliminary play.  Needing at least a point to assure advancement, La Roca jumped in front in the 17th minute from Sammie Murdock, but Rush equalized four minutes later through Piper Taylor Collado.  La Roca reassumed the lead seven minutes after the break Hannah Wheelwright strike, but once again Rush leveled within five minutes.  However, that score would stick and send La Roca back toward the regional final.
 
Under-13 Boys Colorado Storm 00 Copa and Santa Clara Sporting (CA-N) were both assured of a place in the quarterfinals as they met to decide the group winner.  Needing just a draw to take the one seed, Storm played Sporting to a 0-0 draw en route to the knockout rounds where they fell in the quarters to last year’s Cal-North State Champion.
 
Complete scores from today’s action…
 
Under-12 Girls
Sparta Premier 01 TM UT SWC 0 Northwest Nationals G00 Red WA SC 0
Colorado Rush CO SC 2 Arizona Arsenal 01 Premier Girls AZ SWC 0
SC del Sol 01 Girls Orona AZ SC 0 Rush 01G Nike HI SWC 0
Celtic Storm 01 Premier UT SC 0 HeatFC 01 RM NV SC 1
Surf Hawaii 01G HI SC 1 SD Surf Girls 00-01 White CA-S SC 1
Chugiak Tsunami 01G AK SQ 0 Ceres Earthquakes CA-N SWC 7
 
Under-12 Boys
Leones Negros OR SC 0 HSC Bulls 01B Ka'ula HI SC 3
FC Golden State Academy BU12 CA-S SC 3 Gladiadores  CO SWC 0
Crossfire Premier B00 A WA SC 0 San Diego SC B2000 Academy Navy CA-S SWC 1
CCV Stars 01 Boys Black AZ SC 2 Santa Clara Sporting 00B Green CA-N SC 1
Phoenix 01 Boys AK SQ 0 Seattle United B00 Copa WA SWC 5
Sparta 01 JK UT SC 0 Real CO National 00/01 CO SC 0
 
Under-13 Girls
So Cal Blues GU13 Rennie/Bobak CA-S SC 4 LV Neon Academy NV SC 1
Crossfire 99 Tolstolutsky A WA SC 1 San Tan Legacy Red AZ SC 0
SD Surf Girls 99-00 White CA-S SWC 1 Legends FC 99 CA-S FWRL 2
NM Rush Nike 2000 NM SQ 0 South San Jose SSJ Fusion CA-N SC 1
CISC VELOCITY 00G BLUE AK SQ 1 Arsenal Colorado Gold 99/00 CO SC 3
Rush 00G Nike HI SC 2 La Roca Premier-PO UT SC 2
 
Under-13 Boys
CISC VELOCITY 00B BLUE AK SQ 0 LJSA Chelsea 00B HI SWC 6
WPFC B99 Black WA SC 0 Sereno West 2000 AZ SWC 4
Real Salinas Pumas BU13 CA-N SWC 2 FC GOLDEN STATE ACADEMY CA-S FWRL 2
Rush 00B Nike HI SC 0 Pateadores LA CA-S SC 11
Sc del Sol Leebrook white AZ SC 0 00 Rangers FC UT SC 1
Colorado Storm 00 Copa CO SC 0 Santa Clara Sporting CA-N SC 0
 
Under-14 Girls
AHWATUKEE '99 GIRLS WHITE AZ SC 1 Eastside FC G98 Red WA SWC 1
So Cal Blues - Ali CA-S SC 5 FC Warriors Blue '99  NV SC 0
HSC Bulls 99G Ka'ula HI SC 4 NM Rush Platinum Atletico '99 NM SWC 0
La Roca FD UT SC 1 Alaska Rush 99G AK SC 0
FC ELK GROVE ENDURANCE CA-N SC 0 SD Surf Girls 98-99 Premier CA-S FWRL 3
AUFC NM Prestige 99 NM SC 0 Colorado Storm North CO SC 0
Westside Timbers - TS Copa OR SC 0 Pride Predators '99 CO FWRL 3
PVSC United Chivas ID SC 1 Washington Rush G98 - Rush WA SC 4
 
Under-14 Boys
PATEADORES CM CA-S SC 1 Real 98/99 Boys National CO SC 2
USA 99 Premier UT SC 3 HSC Bulls 99B Ka'ula HI SWC 0
NM Rush 99B NM SQ 2 Maui United Soccer Club 99 Red HI SWC 0
El Tri-Spartans OR SC 1 Mt. Hamilton PAC Atlas 98 CA-N SWC 5
LVSA 99 Boys Red NV SC 1 Rush 99B Nike HI SC 0
WPFC B98 Black WA SC 1 United FC Gold 98 CA-S FWRL 1
Arizona Arsenal 99 Premier Black AZ SC 2 CISC VELOCITY 99B BLUE AK SQ 0
Santa Clara Sporting 98 Green CA-N SC 1 Sereno 99 White AZ SWC 0
 
Under-15 Girls
PacNW 97 Maroon WA SC 5 Heat FC MB NV SC 0
Pride Predators '98 CO SC 0 Carlsbad Elite 97/98 CA-S FWRL 4
Albion USA G97-98 CA-S SC 2 Leahi 98 Premier HI SWC 1
NM Rush Nike 98 NM SWC 0 Boise Nationals Italia ID SC 3
Banat 98 AZ SC 1 Surf Hawaii 98G HI SC 4
WST G97 Copa OR SC 3 SC Sporting 97 White CA-N SC 0
La Roca Premier - WR UT SWC 1 Southbay Force Black CA-S FWRL 0
Celtic Storm 98 Premier UT SC 6 Idaho Thunder - Craig ID SWC 0
 
Under-15 Boys
Maui Elite 98 HI SWC 2 CISC Velocity 98B Blue AK SQ 1
TSA 98 Red AZ SC 1 FC Golden State Platinum CA-S SWC 3
Sparta 98 Premier MD UT SC 1 NM Rush Nike 98 NM SC 2
Crossfire Premier 97-James WA SC 6 Colorado Rush 97-98 CO SWC 1
COLORADO STORM 98 COPA CO SC 0 Manchester Academy CA-S FWRL 0
Alum Rock Pac Indios CA-N SC 0 Santa Barbara SC White CA-S SC 3
Riggers Alaka`i HI SC 0 Pateadores Academy CA-S FWRL 2
 
Under-16 Girls
Sting NM97 NM SWC 0 Bay Oaks Botafogo 96 CA-N SC 9
DMCV Sharks Elite CA-S SC 3 Sparta Premier 97 RL UT SWC 1
Arsenal 97 Premier AZ SC 2 Heat FC 97 EN NV SC 0
Abunai 97 HI SC 0 Legends FC CA-S FWRL 0
Boise Nationals Premier ID SC 0 Carlsbad Elite  CA-S FWRL 2
Leahi 97 Premier HI SWC 1 San Tan 97 Legacy Red AZ SWC 3
La Roca PO UT SC 1 SSC Shadow 96 U16A WA SC 0
Arsenal Colorado Gold  CO SC 3 CISC Velocity 97G Blue AK SC 1
 
Under-16 Boys
CCV Stars 97 Boys Black Team AZ SC 4 NM Rush Nike 97 NM SWC 1
Washington Premier FC B96 Black WA SC 2 Carlsbad Elite B96 CA-S FWRL 2
Las Vegas Premier 97 Black NV SC 0 Eastside FC B96 Red WA FWWC 2
Corinthians sc b96 CA-S SC 1 Utah FC 97 MA UT SC 1
CV SJFC Gunners 96B Red CA-N SC 0 CFC Boca Juniors OR SC 1
HSC Bulls 97B Ka'ula HI SC 3 Colorado United White CO SWC 3
Rio SC 97 NM SC 0 FC Golden State White CA-S FWRL 0
CISC Velocity 97B  Blue AK SQ 1 Westminster AFC Samba CO SC 2
 
Under-17 Girls
Boise Nationals Premier ID SC 1 Pride Predators 96 CO SC 1
HSC Bulls 96G Ka'ula HI SC 1 Legends 95 CA-S SWC 0
NM Rush 96G NM SC 1 Arsenal Colorado Gold 95/96 CO SWC 1
Eastside FC 95 Red WA SC 1 FRAM Premier CA-S FWRL 2
Beach FC Ingrassia CA-S SC 4 Leahi 96 Premier HI SWC 2
Leahi 96 Maile HI SWC 0 Arsenal 96 Premier Girls AZ SWC 2
Tucson Soccer Academy 96 Red AZ SC 0 SSC Shadow G95A WA SWC 4
 
Under-17 Boys
Sparta 96 Premier  UT SC 1 FC Phoenix Academy AZ FWRL 3
Alaska Rush 96B AK SQ 1 HSC Bulls 96B Ka'ula HI SC 4
Las Vegas Premier 96 Black NV SC 3 Westside Timbers Copa OR SC 1
Crossfire Premier 95A - Collings WA SC 3 USA Patriots 96 UT SWC 0
Pride Predators '96 CO SC 0 Fram B17 Premier CA-S FWRL 2
Santa Clara Sporting 95 CA-N SC 4 Rush 96B Nike HI SWC 0
West Coast FC CA-S SC 0 Scottsdale 96 Blackhawks AZ SC 1
Boise Nationals Celtic ID SC 3 Maui United Soccer Club 96B HI SWC 2
 
Under-18 Girls
Crossfire Premier G94-R. Reece WA SC 2 Arsenal Colorado CO SC 5
Legends FC 94 CA-S SC 1 SSC Shadow G94 Philp WA SWC 1
Forza Premier RR UT SC 2 Central Valley Chilipeppers CA-N SC 0
Players SC  NV SC 1 Legends FC White CA-S FWRL 2
Leahi 95 Premier HI SC 4 Westside Timbers G94 COPA OR SC 0
 
Under-18 Boys
Abunai 95 HI SC 5 Carlsbad Elite B94-95 CA-S FWRL 0
Santa Clara Sporting 94 CA-N SC 2 Sereno 95 White AZ SC 1
Rush 95B Nike HI SWC 1 Boise Nationals Premier ID SC 7
Inter FC 95 Premier UT SC 2 Storm Copa 95 CO SWC 1
Albion USA CA-S SC 1 Peninsula Extreme CA-N SWC 0
HSC Bulls 95 Ka'ula HI SWC 0 La Roca Premier -SP UT SWC 2
Eastside FC 94 Red WA SC 4 Tucson Soccer Acad 95 Red AZ SWC 1
NM Rush Nike 95 NM SC 2 Pikes Peak Rush CO SC 0
 
Under-19 Girls
Maui United Soccer Club 94G HI SWC 3 Novato UnitedU19/ 93G CA-N SWC 2
So Cal Blues - Dido CA-S SC 1 Express HI SWC 1
 
Under-19 Boys
Pateadores ANA CA-S SWC 1 Idaho Rush - Nike ID SC 2
Rush 94B Nike HI SWC 2 SC del Sol 94 Boys Maxwell AZ SWC 3
HSC Bulls 94 Ka'ula HI SC 1 Sereno 94 White AZ SC 1
Pumas Premier Academy CA-S SC 3 Santa Clara Sporting 93B CA-N SC 0
 
 
Quarterfinal matchups…
 
Under-12 Girls
HeatFC 01 RM NV SC v Colorado Rush CO SC
Ceres Earthquakes CA-N SWC v SC del Sol 01 Girls Orona AZ SC
Arizona Arsenal 01 Premier Girls AZ SWC v SD Surf Girls 00-01 White CA-S SC
Rush 01G Nike HI SWC v Surf Hawaii 01G HI SC
 
Under-12 Boys
CCV Stars 01 Boys Black AZ SC v Sparta 01 JK UT SC
Santa Clara Sporting 00B Green CA-N SC v FC Golden State Academy BU12 CA-S SC
Real CO National 00/01 CO SC v San Diego SC B2000 Academy Navy CA-S SWC
HSC Bulls 01B Ka'ula HI SC v Seattle United B00 Copa WA SWC
 
Under-13 Girls
Rush 00G Nike HI SC v Legends FC 99 CA-S FWRL
Crossfire 99 Tolstolutsky A WA SC v La Roca Premier-PO UT SC
SD Surf Girls 99-00 White CA-S SWC v So Cal Blues GU13 Rennie/Bobak CA-S SC
South San Jose SSJ Fusion CA-N SC v Arsenal Colorado Gold 99/00 CO SC
 
Under-13 Boys
FC GOLDEN STATE ACADEMY CA-S FWRL v Pateadores LA CA-S SC
WPFC B99 Black WA SC v Sc del Sol Leebrook white AZ SC
Santa Clara Sporting CA-N SC v Sereno West 2000 AZ SWC
00 Rangers FC UT SC v Colorado Storm 00 Copa CO SC
 
Under-14 Girls
HSC Bulls 99G Ka'ula HI SC v Pride Predators '99 CO FWRL
Eastside FC G98 Red WA SWC v Colorado Storm North CO SC
SD Surf Girls 98-99 Premier CA-S FWRL v La Roca FD UT SC
Westside Timbers - TS Copa OR SC v So Cal Blues - Ali CA-S SC
 
Under-14 Boys
Santa Clara Sporting 98 Green CA-N SC v LVSA 99 Boys Red NV SC
USA 99 Premier UT SC v PATEADORES CM CA-S SC
Real 98/99 Boys National CO SC v Arizona Arsenal 99 Premier Black AZ SC
Rush 99B Nike HI SC v United FC Gold 98 CA-S FWRL
 
Under-15 Girls
SC Sporting 97 White CA-N SC v Carlsbad Elite 97/98 CA-S FWRL
Southbay Force Black CA-S FWRL v Albion USA G97-98 CA-S SC
Boise Nationals Italia ID SC v La Roca Premier - WR UT SWC
PacNW 97 Maroon WA SC v WST G97 Copa OR SC
 
Under-15 Boys
NM Rush Nike 98 NM SC v Santa Barbara SC White CA-S SC
TSA 98 Red AZ SC v Pateadores Academy CA-S FWRL
Colorado Rush 97-98 CO SWC v FC Golden State Platinum CA-S SWC
Alum Rock Pac Indios CA-N SC v Crossfire Premier 97-James WA SC
 
Under-16 Girls
Bay Oaks Botafogo 96 CA-N SC v San Tan 97 Legacy Red AZ SWC
Arsenal Colorado Gold  CO SC v DMCV Sharks Elite CA-S SC
La Roca PO UT SC v Legends FC CA-S FWRL
Arsenal 97 Premier AZ SC v Carlsbad Elite  CA-S FWRL
 
Under-16 Boys
Washington Premier FC B96 Black WA SC v CFC Boca Juniors OR SC
HSC Bulls 97B Ka'ula HI SC v Carlsbad Elite B96 CA-S FWRL
FC Golden State White CA-S FWRL v Utah FC 97 MA UT SC
Corinthians sc b96 CA-S SC v Rio SC 97 NM SC
 
Under-17 Girls
Eastside FC 95 Red WA SC v HSC Bulls 96G Ka'ula HI SC
Boise Nationals Premier ID SC v Beach FC Ingrassia CA-S SC
Leahi 96 Premier HI SWC v Sparta 96 Premier  UT SC
Legends 95 CA-S SWC v FRAM Premier CA-S FWRL
 
Under-17 Boys
Santa Clara Sporting 95 CA-N SC v Sparta 96 Premier  UT SC
West Coast FC CA-S SC v Las Vegas Premier 96 Black NV SC
FC Phoenix Academy AZ FWRL v Fram B17 Premier CA-S FWRL
Crossfire Premier 95A - Collings WA SC v Scottsdale 96 Blackhawks AZ SC
 
Under-18 Girls
SSC Shadow G94 Philp WA SWC v Leahi 95 Premier HI SC
Central Valley Chilipeppers CA-N SC v Legends FC 94 CA-S SC
Players SC  NV SC v Forza Premier RR UT SC
Arsenal Colorado CO SC v Legends FC White CA-S FWRL
 
Under-18 Boys
Boise Nationals Premier ID SC v Eastside FC 94 Red WA SC
Abunai 95 HI SC v Albion USA CA-S SC
NM Rush Nike 95 NM SC v Santa Clara Sporting 94 CA-N SC
La Roca Premier -SP UT SWC v Inter FC 95 Premier UT SC
 
Under-19 Boys
Idaho Rush/Pateadores ID/CA-S   v Pumas Premier Academy CA-S
SC del Sol 94 Boys Maxwell AZ SWC v HSC Bulls 94 Ka'ula HI SC
 
* Under-19 Boys and Girls knockout rounds still to be decided
 
The US Youth Soccer National Championships will consist of US Youth Soccer Regional Champions in the Under-13 through Under-19 Boys and Girls age groups as well as the US Youth Soccer National League qualifiers in the Under-15 through Under-18 Boys and Girls age groups to complete the field of 88 teams. 

Daily reports and complete results from the tournament are available on http://championships.usyouthsoccer.org. Follow the moments from the US Youth Soccer National Championship Series on Twitter and share the moments with us on Facebook.
 

Back