Print Page Share

National Championships Schedule

2007 US Youth Soccer National Championships Schedule

Click here for the latest scores and standings, as well as schedules or if you are interested in getting scores delivered to your cell phone or pager. 


Complete Schedule*

Tuesday, July 24:
11:30 a.m. – 1:30 p.m................................................... Player Luncheon (Frisco Convention Center)

Wednesday, July 25:
7:30 AM
U16 B     Field 4         FC Delco Hammerheads (E-PA) vs Real So Cal (CA-S)
U16 B     Field 5         Michigan Wolves (MI) vs Houstonians 91 (S-TX)
U16 G     Field 6         Dallas Texans 91 Red (N-TX) vs Pleasanton Rage (CA-N)
U16 G     Field 7         Michigan Hawks (MI) vs McLean Freedom (VA)
U18 B     Field 8         Atlanta Fire United 89 (GA) vs Arsenal FC (CA-S)
U18 B     Field 9         Terryville Fire (EN-Y) vs NFC Bluejays (NE)
U18 G     Field 11       Bloomfield Force (MI) vs Solar 89 (N-TX)
U18 G     Field 13       Arsenal World Class (NJ) vs Slammers FC (CA-S)

9:30 AM
U15 B     Field 4         PDA Larsson (NJ) vs Sereno White (AZ)
U15 B     Field 5         Michigan Wolves Black (MI) vs Lonestars 92 Red (S-TX)
U15 G     Field 6         Dallas Texans 92 Red (N-TX) vs PDA Fire (NJ)
U15 G     Field 7         So Cal Blues (CA-S) vs ELA Elite (IL)
U14 G     Field 8         FC Stars of Massachusetts United (MA) vs CUSC Academy (IN)
U14 G     Field 9         Sting Royal 93 (N-TX) vs Slammers FC (CA-S)
U14 B     Field 11       92 CASL Elite (NC) vs Sockers FC (IL)
U14 B     Field 13       Baltimore Casa Mia Bays 93 (MD) vs West Coast FC (CA-S)

7:30 PM
U19 B     Field 4         Dallas Texans Red 88 (N-TX) vs Baltimore Casa Mia Bays (MD)
U19 B     Field 5         Chicago Magic (IL) vs So. San Jose/San Juan Ruckus (CA-N)
U19 G     Field 6         Sereno White (AZ) vs PWSI Cardinals (VA)
U19 G     Field 7         87 CASL Spartans Elite (NC) vs CUSC Cyclones (IN)
U17 B     Field 8         FC Milwaukee Blue (WI) vs Andromeda 90 (N-TX)
U17 B     Field 9         Real Colorado Nationals (CO) vs FC Delco (E-PA)
U17 G     Field 11       Dallas Texans 90 Red (N-TX) vs RSK Richmond Strikers Elite (VA)
U17 G     Field 13       Eagles SC (CA-S) vs Michigan Hawks (MI)

Thursday, July 26:
7:30 AM
U14 B     Field 4         West Coast FC (CA-S) vs 92 CASL Elite (NC)
U14 B     Field 5         Baltimore Casa Mia Bays 93 (MD) vs Sockers FC (IL)
U14 G     Field 6         FC Stars of Massachusetts United (MA) vs Sting Royal 93 (N-TX)
U14 G     Field 7         CUSC Academy (IN) vs Slammers FC (CA-S)
U15 B     Field 8         PDA Larsson (NJ) vs Lonestars 92 Red (S-TX)
U15 B     Field 9         Sereno White (AZ) vs Michigan Wolves Black (MI)
U15 G     Field 11       ELA Elite (IL) vs Dallas Texans 92 Red (N-TX)
U15 G     Field 13       So Cal Blues (CA-S) vs PDA Fire (NJ)

9:30 AM
U18 G     Field 4         Slammers FC (CA-S) vs Bloomfield Force (MI)
U18 G     Field 5         Solar 89 (N-TX) vs Arsenal World Class (NJ)
U18 B     Field 6         Arsenal FC (CA-S) vs NFC Bluejays (NE)
U18 B     Field 7         Terryville Fire (E-NY) vs Atlanta Fire United 89 (GA)
U16 G     Field 8         McLean Freedom (VA) vs Dallas Texans 91 Red (N-TX)
U16 G     Field 9         Michigan Hawks (MI) vs Pleasanton Rage (CA-N)
U16 B     Field 11       Michigan Wolves (MI) vs Real So Cal (CA-S)
U16 B     Field 13       Houstonians 91 (S-TX) vs FC Delco Hammerheads (E-PA)

7:30 PM
U17 G     Field 4         RSK Richmond Strikers Elite (VA) vs Eagles SC (CA-S)
U17 G     Field 5         Michigan Hawks (MI) vs Dallas Texans 90 Red (N-TX)
U17 B     Field 6         Andromeda 90 (N-TX) vs Real Colorado Nationals (CO)
U17 B     Field 7         FC Delco (E-PA) vs FC Milwaukee Blue (WI)
U19 G     Field 8         PWSI Cardinals (VA) vs 87 CASL Spartans Elite (NC)
U19 G     Field 9         CUSC Cyclones (IN) vs Sereno White (AZ)
U19 B     Field 11       Baltimore Casa Mia Bays (MD) vs Chicago Magic (IL)
U19 B     Field 13       So. San Jose/San Juan Ruckus (CA-N) vs Dallas Texans Red 88 (N-TX)

Friday, July 27:
7:30 AM                  
U16 G     Field 4         Michigan Hawks (MI) vs Dallas Texans 91 Red (N-TX)
U16 G     Field 5         Pleasanton Rage (CA-N) vs McLean Freedom (VA)
U16 B     Field 6         FC Delco Hammerheads (E-PA) vs Michigan Wolves (MI)
U16 B     Field 7         Real So Cal (CA-S) vs Houstonians 91 (S-TX)
U18 G     Field 8         Bloomfield Force (MI) vs Arsenal World Class (NJ)
U18 G     Field 9         Solar 89 (N-TX) vs Slammers FC (CA-S)
U18 B     Field 11       NFC Bluejays (NE) vs Atlanta Fire United 89 (GA)
U18 B     Field 13       Arsenal FC (CA-S) vs Terryville Fire (E-NY)

9:30 AM                  
U15 B     Field 4         Michigan Wolves Black (MI) vs PDA Larsson (NJ)
U15 B     Field 5         Lonestars 92 Red (S-TX) vs Sereno White (AZ)
U15 G     Field 6         PDA Fire (NJ) vs ELA Elite (IL)
U15 G     Field 7         Dallas Texans 92 Red (N-TX) vs So Cal Blues (CA-S)
U14 B     Field 8         Sockers FC (IL) vs West Coast FC (CA-S)
U14 B     Field 9         92 CASL Elite (NC) vs Baltimore Casa Mia Bays 93 (MD)
U14 G     Field 11       Slammers FC (CA-S) vs FC Stars of Massachusetts United (MA)
U14 G     Field 13       Sting Royal 93 (N-TX) vs CUSC Academy (IN)

7:30 PM
U19 G     Field 4         CUSC Cyclones (IN) vs PWSI Cardinals (VA)
U19 G     Field 5         87 CASL Spartans Elite (NC) vs Sereno White (AZ)
U19 B     Field 6         So. San Jose/San Juan Ruckus (CA-N) vs Baltimore Casa Mia Bays (MD)
U19 B     Field 7         Dallas Texans Red 88 (N-TX) vs Chicago Magic (IL)
U17 G     Field 8         Dallas Texans 90 Red (N-TX) vs Eagles SC (CA-S)
U17 G     Field 9         RSK Richmond Strikers Elite (VA) vs Michigan Hawks (MI)
U17 B     Field 11       Andromeda 90 (N-TX) vs FC Delco (E-PA)
U17 B     Field 13       FC Milwaukee Blue (WI) vs Real Colorado Nationals (CO)

Saturday, July 28:
7:30 AM                   
U16 B Final   Field 8
U16 G Final   Field 6

8:00 AM                   
U18 G Final   Field 7
U18 B Final   Field 4

9:15 AM                   
U14 G Final   Field 8
U14 B Final   Field 6

Sunday, July 29:
7:30 AM                   
U19 B Final   Field 4
U19 G Final   Field 6
U17 G Final   Field 7

9:30 AM                   
U15 G Final   Field 4
U15 B Final   Field 6
U17 B Final   Field 7

*subject to change

 

usyouthsoccer.org