Print Page Share

US Youth Soccer National Championships | Teams

2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014

 

 

2014 US Youth Soccer Regional Champions and National Qualifiers
July 22-27 | Maryland SoccerPlex | Germantown, Md.

Representing US Youth Soccer Region I (East)
Girls    
  Under-13* South Shore Select Elite (MA)
  Under-14* NEFC Elite (MA)
  Under-15* YMS Premier Xplosion (PA-E)
    # Loudoun 98 Red (VA)
  Under-16* Beadling SC Wolfpack (PA-W)
  Under-17* VSA Heat Blue (VA)
  Under-18* Beadling SC Thunder (PA-W)
  Under-19* VSA Heat Blue (VA)
Boys    
  Under-13* Baltimore Celtic Dynasty 00/01 (MD)
  Under-14* Arlington SA Eagles Red (VA)
  Under-15* Loudoun SC Red (VA)
    # Delaware Rush 98 (DE)
  Under-16* Baltimore Celtic (MD)
  Under-17* Manhattan SC PSG (NY-E)
  Under-18* Lehigh Valley United 95 (PA-E)
  Under-19* PDA Harkes (NJ)
 
*Advance to US Youth Soccer National Championships
#Advance to national championships as Region I Representative.

 

Representing US Youth Soccer Region II (Midwest)
Girls    
  Under-13* Michigan Hawks (MI)
  Under-14* Cleveland FC (OH-N)
  Under-15* Alliance Academy 99 Black (MI)
  Under-16* FC United Select (IL)
  Under-17* NSA Jaguars (IL)
    # KC Metro Dynamos (KS)
  Under-18* Cleveland United White (OH-N)
    # Gretna Prima 95/96 Green (NE)
  Under-19* Team Chicago Academy-Botafogo (IL)
Boys    
  Under-13* WAZA FC 01 Juniors (MI)
  Under-14* Sporting KC Academy (KS)
  Under-15* Michigan Wolves 99 (MI)
  Under-16* Chicago Magic Preacademy (IL)
  Under-17* Chicago Fire Youth Soccer Club (IL)
  Under-18* Waza FC East 96 Jrs. (MI)
  Under-19* Raytown SC BGFC 94/95 (MO)
 
*Advance to US Youth Soccer National Championships
#Advance to nationals as Region II representative. U17 NSA Jaguars and U15 Cleveland United White to represent National League

Representing US Youth Soccer Region III (South)
Girls    
  Under-13* Dallas Kicks SC (N-TX)
  Under-14* Sting 00 Flanagan (N-TX)
  Under-15* Jacksonville FC 98/99 Elite (FL)
  Under-16* Tennessee SC 16 (TN)
  Under-17* Maitland 96/97 Florida Krush Black (FL)
  Under-18* Sting (N-TX)
  Under-19* SSA Chelsea 95 Elite (GA)
Boys    
  Under-13* GSA 01 Premier (GA)
  Under-14* United FA 00 Elite (GA)
    # Inner City Mana 00 (S-TX)
  Under-15* Solar Chelsea Red 99 (N-TX)
  Under-16* Sunrise Elite 97/98 (FL) 
    # Houstonians FC 98 Red (S-TX)
  Under-17* FC Dallas Youth 97 Premier (N-TX)
  Under-18* GSA 96 Premier (GA)
  Under-19* Concorde Fire Elite (GA)
  *Advance to US Youth Soccer National Championships 
 

# Advance to National Championships as Region III representative. U-14 United FA 00 Elite and U-16 Sunrise Elite 97/98 to represent National League

Representing US Youth Soccer Region IV (West)
Girls    
  Under-13* Surf Academy (CA-S)
  Under-14*

Legends FC 99 (CA-S)
# La Roca Premier PO (UT)

  Under-15*

Pride Predators 99 (CO)
#Legends FC Sanchez (CA-S)

  Under-16* Beach FC 97 Academy (CA-S)
  Under-17* Legends FC 96 (CA-S)
  Under-18* Players SC 96 Elite (NV)
  Under-19* Legends FC (CA-S)
 
Boys
   
  Under-13* FC Golden State PDA 01 (CA-S)
  Under-14* Real Colorado National 99/00 (CO)
  Under-15* Pateadores San Diego (CA-S)
  Under-16* Santa Barbara SC (CA-S)
  Under-17* LVSA 97 Red (NV)
  Under-18* Santa Barbara SC White (CA-S)
  Under-19* Alum Rock PAC Tigres (CA-N)
 
*Advance to US Youth Soccer National Championships
#Advances to national championships as Region IV representative.
U14 Legends FC 99, U15 Pride Predators to represent National League
 
 
2013-2014 US Youth Soccer National League Representatives
Girls    
  Under-14 Tophat 18 Gold (GA)
  Under-14 Legends FC 99 (CA-S)
  Under-14 Carlsbad Elite 99 (CA-S)
  Under-14 Ponte Vedra SC JFC STORM 99/00 (FL)
  Under-15 Eastside FC 98 Red (WA)
  Under-15 Futura Academy Forte (MO)
  Under-15 Pride Predators 99 (CO)
  Under-15 YMS Premier Xplosion 98 (E-PA)
  Under-16 Eclipse Elite Black 97/98 (IL)
  Under-16 MRM Coyotes (MD)
  Under-16 Carlsbad Elite 97/98 (CA-S)
  Under-16 Tampa Bay United 97 Premier (FL)
  Under-17 DMCV Sharks Elite (CA-S)
  Under-17 NSA Jaguars (IL)
  Under-17 Carlsbad Elite (CA-S)
  Under-17 Kings Hammer Academy (OH-S)
  Under-18 Beach FC Ingrassia (CA-S)
  Under-18 Cleveland United White (OH-N)
  Under-18 BRYC 95 Elite (VA)
  Under-18 Match Fit Beat (NJ)
Boys    
  Under-14 Raiders FC (IL)
  Under-14 CSA 00 Lobos Rush Premier (TN)
  Under-14 United FA 00 Elite (GA)
  Under-14 Scorpions SC - Boston (MA)
  Under-15 Loudoun 98 Red (VA)
  Under-15 United FC Gold 98 (CA-S)
  Under-15 Albion SC (CA-S)
  Under-15 99 Lobos Rush Premier (TN)
  Under-16 OP Eagles Dublin G1 (OH-S)
  Under-16 Sunrise Elite 97\98 (FL)
  Under-16 Dix Hills Elite (E-NY)
  Under-16 FC Golden State Platinum (CA-S)
  Under-17 FC Golden State White (CA-S)
  Under-17 Fullerton Rangers 96 White (CA-S)
  Under-17 Smithtown Arsenal (E-NY)
  Under-17 CUP Gold 96/97 (OH-S)
  Under-18 West Coast FC (CA-S)
  Under-18 Scottsdale 96 Blackhawks Burke (AZ)
  Under-18 CUP Gold 95/96 (OH-S)
  Under-18 Santa Clara Sporting 95 (CA-N)
 

 



2013 US Youth Soccer Regional Champions and National Qualifiers

July 23-28 | Overland Park Sports Complex| Overland Park, Kan.

Representing US Youth Soccer Region I (East)
Girls    
  Under-12 PDA Splash (NJ)
  Under-12 8v8 Delaware Rush Nike 00 (DE)
  Under-13* NEFC Elite (MA)
  Under-14* YMS Xplosion 98 (E-PA)
  Under-15* Empire Revolution SYR Blue 97/98 (NY-W)
  Under-16* Toms Rivers FC Elite United 96/97 (NJ)
  Under-17* Beadling SC Thunder (PA-W)
  Under-18* Connecticut FC (CT)
  Under-19* FC Pennsylvania Strikers (E-PA)
Boys    
  Under-12 PDA Donovan (NJ)
  Under-12 8v8 NHPSA Classics Elite (NH)
  Under-13* FSA FC Navy (CT)
  Under-14* Penn Fusion SA 98 (E-PA)
  Under-15* Lehigh Valley United 97 (E-PA)
  Under-16* Smithtown Kickers SC Arsenal (E-NY)
  Under-17*
OBGC Rangers (MD)
# PDA McGeough (NJ)
  Under-18* PDA Harkes (NJ)
  Under-19* Lehigh Valley United 93 (E-PA)
 
*Advance to US Youth Soccer National Championships
#Advance to national championships as Region I Representative. OBGC Rangers to represent National League.

 

Representing US Youth Soccer Region II (Midwest)
Girls    
  Under-13* Michigan Hawks 00 (MI)
  Under-14* NSA Rockets (IL)
  Under-15* Ambassadors FC (OH-N)
  Under-16* NSA Jaguars (IL)
  Under-17* Iowa City Alliance Heatwave (IA)
  Under-18*
Team Chicago Botafogo (IL)
#FC United Select (IL)
  Under-19* LSC EGA Bravo (NE)
Boys    
  Under-13* Raiders FC (IL)
  Under-14* Michigan Wolves (MI)
  Under-15*
Vardar 98 (MI)
  Under-16* Alliance 97 Black (MI)
  Under-17*
CUP Crew Jrs Gold (OH-S)
%SC Waukesha 95/96 Blue (WI)
  Under-18* Springfield SC (MO)
  Under-19* Chicago Fire Academy (IL)
 
*Advance to US Youth Soccer National Championships
#Advance to nationals as Region II representative. Team Chicago Academy Botafogo to represent National League
%Advance to national championship as Region II representative. CUP Crew Jrs to represent National League.

 

Representing US Youth Soccer Region III (South)
Girls    
  Under-13* Liverpool 00 Elite (N-TX)
  Under-14* Tophat 17 Gold (GA)
  Under-15* Tennessee SC 16 (TN)
  Under-16* 97 Louisiana Fire Navy (LA)
  Under-17* AHFC 96 (S-TX)
  Under-18* Oklahoma FC 96 (OK)
  Under-19* NASA 12 Elite II (GA)
Boys    
  Under-13* United FA 00 Elite (GA)
  Under-14* Solar Chelsea Red 99 (N-TX)
  Under-15*
Sunrise Elite 97/98 (FL)
#FC Dallas 98 Premier (N-TX)
  Under-16*
GSA Phoenix 97 Red (GA)
%NASA 15 Elite (GA)
  Under-17* TUSA Gold (NC)
  Under-18* Team Boca (FL)
  Under-19* Plantation Copa (FL)
 
*Advance to US Youth Soccer National Championships
# Advance to national championships as Region III representative. Sunrise Elite to represent National League.
 % Advance to national championships as Region III representative. GSA Phoenix to represent National League 
 
Representing US Youth Soccer Region IV (West)
Girls    
  Under-12 Colorado Rush Nike (CO)
  Under-13* Legends FC 99 (CA-S)
  Under-14* Eastside FC 98 Red (WA)
  Under-15*
Carlsbad Elite 97/98 (CA-S)
# Boise Nationals Italia (ID)
  Under-16*
Legends FC (CA-S)
% Bay Oaks Botafogo 96 (CA-N)
  Under-17
Fram Premier (CA-S)
  Under-18* Leahi 95 Premier (HI)
  Under-19* So Cal Blues Dido (CA-S)
 
Boys
   
  Under-12 FC Golden State Academy (CA-S)
  Under-13* Pateadores LA (CA-S)
  Under-14* Pateadores CM (CA-S)
  Under-15* Santa Barbara SC White (CA-S)
  Under-16* FC Golden State White (CA-S)
  Under-17* Santa Clara Sporting 95 (CA-N)
  Under-18* Albion USA (CA-S)
  Under-19* Pateadores ANA (CA-S)
 
*Advance to US Youth Soccer National Championships
#Advances to national championships as Region IV representative. Carlsbad Elite will represent National League.
% 3rd place winner to national championship as Region IV representative. Legends FC and DMCV Sharks Elite to represent National League
 
 
2012-2013 US Youth Soccer National League Representatives
Girls    
  Under-15 MSC Coyotes Green (MD)
  Under-15 Tampa Bay United 97 Premier (FL)
  Under-15 Carlsbad Elite 97/98 (CA-S)
  Under-15 Eclipse Elite Black 97-98 (IL)
  Under-16 DMCV Sharks Elite (CA-S)
  Under-16 Kings Hammer Academy (OH-S)
  Under-16 Match Fit Colchesters (NJ)
  Under-16 Legends FC (CA-S)
  Under-17 Cleveland United White (OH-N)
  Under-17 Match Fit Beat (NJ)
  Under-17 BRYC 95 Elite (VA)
  Under-17 PDA Ginga (NJ)
  Under-18 Legends FC 94 (CA-S)
  Under-18 Lou Fusz Wipke (MO)
  Under-18 Team Chicago Botafogo (IL)
  Under-18 VSA Heat Blue (VA)
Boys    
  Under-15 Sunrise Elite 97/98 (FL)
  Under-15 Dix Hills Elite (E-NY)
  Under-15 Bethesda Lions (MD)
  Under-15 GSA Phoenix 98 Red (GA)
  Under-16 CCV Stars 97 Black (AZ)
  Under-16 Concorde Fire Elite (GA)
  Under-16 GSA Phoenix 97 Red (GA)
  Under-16 Fullerton Rangers 96 White (CA-S)
  Under-17 CUP Crew Jrs Gold 95 (OH-S)
  Under-17 West Coast FC (CA-S)
  Under-17 OBGC Rangers (MD)
  Under-17 Lehigh Valley United 95 (E-PA)
  Under-18 Concorde Fire Elite (GA)
  Under-18 Galaxy SC 94/95 Blue (IL)
  Under-18 Raiders FC Premier (IL)
  Under-18 West Coast FC (CA-S)
 

2012 US Youth Soccer Regional Champions and National Qualifiers
July 24-29 | Manchester Meadows| Rock Hill S.C.

Representing US Youth Soccer Region I (East)
Girls    
  Under-12 OMM/World Class 99 Patino (NY-E)
  Under-12 8v8 ASC Premier 99 (VA)
  Under-13 YMS Xplosion 98 (PA-E)
  Under-14* MSC Coyotes Green (MD)
  Under-15* CRUSA/FC Bucks Fury (PA-E)
  Under-16* BRYC 95 Elite (VA)
  Under-17* VSA Heat Blue (VA)
  Under-18* FC Penn Strikers (PA-E)
  Under-19* Scorpions Elite (MA)
Boys    
  Under-12 PDA Rooney (NJ)
  Under-12 8v8 Arlington Eagles Red (VA)
  Under-13 Bethesda Blue 98 (MD)
  Under-14* Bethesda Lions (MD)
  Under-15* Manhattan SC Paris (NY-E)
  Under-16* Lehigh Valley United 95 (PA-E)
  Under-17* Beadling SC 94/95 (PA-W)
  Under-18* Marlton Lightning Red (NJ)
  Under-19* Empire United SA Syracuse (NY-W)
  *Advance to US Youth Soccer National Championships

 

Representing US Youth Soccer Region II (Midwest)
Girls    
  Under-13 Michigan Hawks (MI)
  Under-14* Ambassadors FC (OH-N)
  Under-15* Internationals 96 Red (OH-N)
  Under-16* Cleveland United White (OH-N)
  Under-17* Team Chicago Academy Botafogo (IL)
  Under-18* Cincinnati Soccer Alliance Elite (OH-S)
  Under-19* St. Louis Gallagher Green (MO)
Boys    
  Under-13 Chicago Magic (IL)
  Under-14* Vardar 98 (MI)
  Under-15*
CUP Crew Jrs Gold (OH-S)
[#Challenger Crew Jrs (OH-N)]
  Under-16* Michigan Jaguars (MI)
  Under-17* Raiders FC Premier (IL)
  Under-18* Grand Rapids Crew Jrs (MI)
  Under-19* Crew Juniors (OH-S)
 
*Advance to US Youth Soccer National Championships
#Both regional finalist teams in the U-15 Boys age group had already qualified via the National League. Semifinalists Challenger Crew Jrs (OH-N) defeated Grand Rapids Crew Jrs (MI) to qualify for nationals

 

Representing US Youth Soccer Region III (South)
Girls    
  Under-13 NASA 17 Elite (GA)
  Under-14* TNFC 98 Azzurri (TN)
  Under-15* Sting 97 (N-TX)
  Under-16* CESA 95 Premier (SC)
  Under-17* CESA 94 Premier (SC)
  Under-18* Brentwood 94 Premier (TN)
  Under-19* CCSC SOL (FL)
Boys    
  Under-13 Dallas Texans (N-TX))
  Under-14* Sunrise Elite 97/98 (FL)
  Under-15* SAA Real Madrid Miami (FL)
  Under-16* CESA 95 Premier (SC)
  Under-17* Solar Chelsea 95 (N-TX)
  Under-18* Florida Rush Nike (FL)
  Under-19* GSA 93 Phoenix Red (GA)
  *Advance to US Youth Soccer National Championships     
 
Representing US Youth Soccer Region IV (West)
Girls    
  Under-12 Sparta United 99 Premier (UT)
  Under-13 West Coast FC (CA-S)
  Under-14* Beach FC 97 (CA-S)
  Under-15* MVLA Mercury Black (CA-N)
  Under-16* MVLA Lightning (CA-N)
  Under-17#
Legends Breakaway
[#CV Chilipeppers (CA-N)]
  Under-18* LaRoca PT (UT)
  Under-19* So Cal Blues Dodge (CA-S)
 
Boys
   
  Under-12 Peteadores LA (CA-S)
  Under-13 United FC Gold 98 (CA-S)
  Under-14* Santa Barbara SC White (CA-S)
  Under-15* Fullerton Rangers 96 White (CA-S)
  Under-16* Arsenal FC Lucey (CA-S)
  Under-17* Sereno 95 White (AZ)
  Under-18* Players SC 94 (NV)
  Under-19* West Coast FC (CA-S)
 
*Advance to US Youth Soccer National Championships
#Advances to national championships as Region IV representative. Legends Breakaway will represent National League.
 
 
2011-2012 US Youth Soccer National League Representatives
Girls    
  Under-15 Kings SA (OH-S)
  Under-15 Legends FC (CA-S)
  Under-16 Legends FC 95 (CA-S)
  Under-16 KCFC/Futura Academy (MO)
  Under-17 Legends FC 94 (CA-S)
  Under-17 Legends Breakaway (CA-S)
Boys    
  Under-15 Chicago Magic (IL)
  Under-15 CUP Crew Juniors (OH-S)
  Under-16 Scottsdale 96 Blackhawks (AZ)
  Under-16 GSA Phoenix 96 Red (GA)
  Under-17 Galaxy SC 94/95 Blue (IL)
  Under-17 Eastside FC 94 Red (WA)
 

2011 US Youth Soccer Regional Champions and National Qualifiers
July 26-31 | Reach 11 Sports Complex| Phoenix, Ariz.

Representing US Youth Soccer Region I (East) 
Girls
  Under-12 8v8 Empire United- Syracuse (NY-W)
  Under-12  PDA O'Reilly (NJ)
  Under-13  PDA Arsenal (NJ)
  Under-14*  Match Fit Chelsea Colchesters (NJ)
  Under-15*  PDA Slammers (NJ)
  Under-16* Scorpions Elite (MA)
  Under-17* FC Pennsylvania Strikers (PA-E)
  Under-18*  FC Stars of Massachusetts (MA)
  Under-19*  PDA Tsunami (NJ)

Boys
  Under-12 8v8 BRYC 98 Elite (VA)
  Under-12  Beachside (CT)
  Under-13  Bethesda Lions (MD)
  Under-14* Smithtown Arsenal (NY-E)
  Under-15*  SDFC Gauchos (NJ)
  Under-16*  Beadling SC (PA-W)
  Under-17* Penn Fusion Celtic (PA-E)
  Under-18* YMS Thunder (PA-E)
  Under-19*  Baltimore Bays Chelsea (MD)
  *Advance to US Youth Soccer National Championships
Representing US Youth Soccer Region II (Midwest) 
Girls  
  Under-13  Eclipse Select North Black 97 (IL)
  Under-14*  Eclipse Select (IL)         
  Under-15* Eclipse Select 95-96 (IL)            
  Under-16*  Michigan Hawks 95 (MI)          
  Under-17* Sockers FC (IL)             
  Under-18*  FC Milwaukee (WI)    
  Under-19* Woodbury Inferno (MN)   
   
Boys  
  Under-13 Chicago Magic (IL)      
  Under-14*  Chicago Magic (IL)      
  Under-15*  Chicago Fire Juniors (IL)           
  Under-16*  Minnesota Thunder Academy (MN)  
  Under-17* Grand Rapids Crew Juniors (MI)          
  Under-18*  KCFC Rangers 92/93 (KS)         
  Under-19* Chicago Fire Juniors (IL)            
  *Advance to US Youth Soccer National Championships
Representing US Youth Soccer Region III (South)
Girls  
  Under-14* Sting 97 (TX-N)
  Under-15* Sting 96 (TX-N)
  Under-16*  Hurricane FC 95 (OK) [#Sting 95 (N-TX)]
  Under-17* NASA 12 Elite II (GA)
  Under-18* Team Boca (FL)
  Under-19*  Dallas Texans 92 Red (TX-N)
  
Boys  
  Under-14* Dallas Texans 97 Red (TX-N)       
  Under-15* Solar Chelsea 96 (TX-N)
  Under-16*  CESA 94 Premier (SC)
  Under-17* Florida Rush Nike (FL)     
  Under-18* Alpharetta Ambush 93 Red (GA)
  Under-19* Dallas Texans 92 (TX-N)
  *Advance to US Youth Soccer National Championships
  # - Advances to national championships as Region III representative. Hurricane to represent National League.
Representing US Youth Soccer Region IV (West)
Girls
  Under-12 Blitz FC Orange 99 (HI)
  Under-13 Arsenal FC (CA-S)
  Under-14* Arsenal FC (CA-S)
  Under-15*  Slammers FC (CA-S)
  Under-16* Mustang Blast (CA-N)
  Under-17* So Cal Blues – Dido (CA-S)
  Under-18* Colorado Rush (CO)
  Under-19*  Real Colorado National (CO)

Boys
  Under-12 Pateadores (CA-S)
  Under-13 South Bay Gunners (CA-S)
  Under-14* Fullerton Rangers (CA-S)
  Under-15* San Diego Surf (CA-S)
  Under-16*  Eastside FC 94 Red (WA)
  Under-17* Rush Nike 94 (NM)
  Under-18*  Palo Alto 93 Blue (CA-N)
  Under-19* Sereno 92 White (AZ)
  *Advance to US Youth Soccer National Championships
2010-2011 US Youth Soccer National League Representatives
Girls
  Under-15  SAC United Premier (MD)
  Under-15 Match Fit Chelsea Beat (NJ)
  Under-16 Dallas Texans 95 Red (N-TX)
  Under-16 Hurricane FC 95 Shubert (OK)
  Under-17 St. Louis Scott Gallagher (MO)
  Under-17 NSA Premier Fury (IL)

Boys
  Under-15 FC Dallas Premier (N-TX)
  Under-15 Michigan Jaguars (MI)
  Under-16 Albion White (CA-S)
  Under-16 Concorde Fire Elite (GA)
  Under-17 TSC 94 Black (OK)
  Under-17 Dallas Texans Red (N-TX)

 

[Top of Page] 


2010 US Youth Soccer Regional Champions and National Qualifiers
July 21-26 | Overland Park Soccer Complex | Overland Park Kan.

Representing US Youth Soccer Region I (East)

 

 Girls Under-12 8v8  United FC Elite (VA)
  Under-12 NJSA 04 Blast (NJ)
  Under-13 PSC Baltimore 97 (MD)
  Under-14* SA of Columbia United Premier (MD)
  Under-15* Scorpions Elite (MA) [Beadling (PA-W)#]
  Under-16* McLean MPS Strikers (VA)
  Under-17* Syosset Sting 92 Elite (NY-E)
  Under-18* McLean MPS Dragons (VA)
  Under-19* FC Bucks Vipers (PA-E)
 
 Boys Under-12 8v8  VSA Heat Blue (VA)
  Under-12 LVU 97 (PA-E)
  Under-13 Baltimore Bays Chelsea 96/97 (MD)
  Under-14* LVU United 95 (PA-E)
  Under-15* Baltimore Bays Chelsea (MD)
  Under-16* PSC Coppa 93 (PA-E)
  Under-17* Hicksville Strikers (NY-E)
  Under-18* YMS Xplosion (PA-E)
  Under-19* FC Delco Hammerheads (PA-E)
*Advance to US Youth Soccer National Championships
# - Advances to national championships as Region I representative.  Scorpions Elite (MA) to represent US Youth Soccer National League.

 


Representing US Youth Soccer Region II (Midwest)
 

 

Girls

   
  Under-13 Michigan Hawks 97 (MI)
  Under-14* Michigan Hawks Black (MI)
  Under-15* JB Marine Wipke (MO)
  Under-16* NSA Premier Fury [Minnesota Thunder Academy (MN)#]
  Under-17* Michigan Hawks 93 (MI)
  Under-18* Eclipse Select 91/92 (IL)
  Under-19* Eclipse Select (IL)
     

Boys

   
  Under-13 Sockers FC (IL)
  Under-14* Eclipse Select (IL)
  Under-15* Vardar (MI)
  Under-16* Grand Rapids Crew Juniors (MI) [Waza FC (MI)#]
  Under-17* St. Louis Scott Gallagher Premier (MO)
  Under-18* Shattuck-St. Mary's (MN)
  Under-19* Crew Juniors (OH-S)
  *Advance to US Youth Soccer National Championships
  # - Advances to national championships as Region II representative.  NSA Premier Fury and Grand Rapids Crew Jrs to represent US Youth Soccer National League

 


Representing US Youth Soccer Region III (South)
 

 

Girls

   
  Under-14* Sting 96 (N-TX)
  Under-15* Sting 95 (N-TX)
  Under-16* Solar 94 Red (N-TX)
  Under-17* D'Feeters 93 (N-TX)
  Under-18* AFC Lightning 92 White (GA)
  Under-19* Lonestars 91 Red (S-TX)
     

Boys

   
  Under-14* Lonestars 96 Red (S-TX)
  Under-15* Concorde Fire Elite (GA)
  Under-16* RSL Florida 93 (FL)
  Under-17* Alpharetta Ambush Elite Red (GA)
  Under-18* 91 TUSA Gold (NC)
  Under-19* Andromeda 91 Navy (N-TX)
  *Advance to US Youth Soccer National Championships

 

Representing US Youth Soccer Region IV (West)
 

Girls

   
  Under-12 Arsenal FC (CA-S)
  Under-13 San Diego Surf 96/97 White (CA-S)
  Under-14* Foothill MVLA Lightning (CA-N)
  Under-15* Real Colorado National (CO)
  Under-16* CO Rush Nike (CO)
  Under-17* Real So Cal White (CA-S)
  Under-18* Laguna Hills Eclipse White (CA-S)
  Under-19* South Alameda County California Northstars (CA-N)
     

Boys

   
  Under-12 Santa Barbara SC White (CA-S)
  Under-13 LAFC Chelsea (CA-S)
  Under-14* Crossfire Premier 95-McCormick (WA)
  Under-15* Mt. Hamilton PAC Tigers (CA-N)
  Under-16* Slammers FC (CA-S)
  Under-17* West Coast FC 92 (CA-S)
  Under-18* ESUFC 91 Liverpool Red (OR)
  Under-19* WSM Internationals (OR)
  *Advance to US Youth Soccer National Championships

 

2009-2010 US Youth Soccer National League Representatives
 

 

Girls

   
  Under-15  Dallas Texans 95 Red (N-TX)
  Under-15 Scorpions Elite (MA)
  Under-16 NASA G12 Elite II (GA)
  Under-16 NSA Premier Fury (IL)
  Under-17 So Cal Blues Dodge (CA-S)
  Under-17 Slammers FC (CA-S)
     

Boys

   
  Under-15 Albion White (CA-S)
  Under-15 Lemont Raider (IL)
  Under-16 Grand Rapids Crew Juniors (MI)
  Under-16 Blast FC Red (OH-S)
  Under-17 GSA Phoenix (GA)
  Under-17 Penn Fusion Soccer Academy Coppa (E-PA)

 

[Top of Page] 
 


2009 US Youth Soccer Regional Champions and National Qualifiers
July 21-26 | Citizens Bank Fields at Progin Park | Lancaster, Mass.

Representing US Youth Soccer Region I (East)

Girls

   
  Under-12 8v8 Empire Syracuse (NY-W)
  Under-12 Spirit United Gaels (E-PA)
  Under-13 PDA Slammers (NJ)
  Under-14* Scorpions SC (MA)
  Under-15* Chantilly Burn (VA)
  Under-16* Syosset Rough Riders (E-NY)
  Under-17* PDA Fire (NJ)
  Under-18* FC Bucks Vipers (E-PA)
  Under-19* FC Delco Fury II (E-PA)
     

Boys

   
  Under-12 8v8 VYS Premier Red (VA)
  Under-12 Beachside (CT)
  Under-13  Piscataway Chelsea (NJ)
  Under-14* Dix Hills Thunder (E-NY)
  Under-15* Spirit United Celtic (E-PA)
  Under-16* Hicksville Strikers (E-NY)
  Under-17* YMS Xplosion (E-PA)
  Under-18* East Fishkill Thunder (E-NY)
  Under-19* Baltimore Casa Mia Bays (MD)
  *Advance to US Youth Soccer National Championships

Representing US Youth Soccer Region II (Midwest)
 

Girls

   
  Under-13 96 Michigan Hawks (MI)
  Under-14* Eclipse Select 94-95 (IL)
  Under-15* St. Louis Scott Gallagher Green (MO)
  Under-16* Cleveland FC (OH-N)
  Under-17* Eclipse Select 91-92 (IL) [Internationals (OH-N)#]
  Under-18*  Ohio Elite SA (OH-S)
  Under-19* Eclipse Select 89-90 (IL)
     

Boys

   
  Under-13 Michigan Wolves 96 (MI)
  Under-14* St. Louis Scott Gallagher (MO)
  Under-15* Blast FC (OH-S)
  Under-16* Campton United Navy (IL)
  Under-17* Javanon 92s (KY)
  Under-18* Javanon 91s (KY)
  Under-19*  Pike Indy (IN)
  *Advance to US Youth Soccer National Championships
  # - Advances to national championships as Region II representative.  Eclipse Select 91-92 to represent US Youth Soccer National League

Representing US Youth Soccer Region III (South)
 

Girls

   
  Under-14*  CASL Spartans Elite Black (NC)
  Under-15*  Dallas Texans 94 Red (N-TX)
  Under-16* Ponte Vedra Storm (FL)
  Under-17*  GSA Phoenix 92 Red (GA)
  Under-18*  ESC 91 Black (OK)
  Under-19* BUSA 90 (AL)
     

Boys

   
  Under-14*  CASL Elite (NC)
  Under-15*  SCSA 93 Gold (NC)
  Under-16*  CESA 92 Premier (SC)
  Under-17*  Triangle United (NC)
  Under-18* DSC 90 Green (SC)
  Under-19*  NASA 08 Elite (GA)  
  *Advance to US Youth Soccer National Championships

Representing US Youth Soccer Region IV (West)
 

Girls

   
  Under-12  Arsenal FC (CA-S) 
  Under-13  West Coast FC (CA-S)
  Under-14*  Mustang Blast (CA-N)
  Under-15*  So Cal Blues (CA-S)
  Under-16*  So Cal Blues (CA-S) [De Anza Force (CA-N)#]
  Under-17*  Crossfire Premier (WA)
  Under-18* Pleasanton Rage (CA-N)
  Under-19*  CO Rush Nike (CO)
     

Boys

   
  Under-12 Legends FC (CA-S)
  Under-13  West Coast FC (CA-S)
  Under-14*  West Coast FC (CA-S)
  Under-15* Sereno 94 White (AZ)
  Under-16*  Arsenal FC (CA-S)
  Under-17*  CZ Elite (CA-S)
  Under-18* WSM Internationals (OR)
  Under-19*  Colorado Rush Nike (CO)
  *Advance to US Youth Soccer National Championships
  # - Advances to national championships as Region IV representative.  So Cal Blues to represent US Youth Soccer National League

2008-2009 US Youth Soccer National League Representatives
 

Girls

   
  Under-15 San Diego Surf 93-94 White (CA-S)
  Under-15  FC Pennsylvania Strikers (E-PA)
  Under-16 Dallas Texans 93 Red (N-TX)
  Under-16  So Cal Blues-Dodge (CA-S)
  Under-17 Dallas Texans Red 92 (N-TX)
  Under-17  Eclipse Select 91-92 (IL)
     

Boys

   
  Under-15  Baltimore Casa Mia Bays 94 (MD)
  Under-15  Grand Rapids Crew Juniors (MI)
  Under-16  Dallas Texans Red 93 (N-TX)
  Under-16  GSA 93 Phoenix Red (GA)
  Under-17 Lower Merion Velez (E-PA)
  Under-17 Dallas Texans-Houston 92 Red (S-TX)

2008 US Youth Soccer Regional Champions and National Qualifiers
July 22-27 | Burns Park Soccer Complex | North Little Rock, Ark.

Representing US Youth Soccer Region I (East) 
 

 

Girls

   
  Under-12 8v8 NVSC Jr. Majestics Gold 95 (VA) 
  Under-12  Massapequa Stars (E-NY) 
  Under-13  Bethesda Freedom (MD) 
  Under-14*  FC Stars of Massachusetts (MA)
  Under-15*  Scorpions Elite (MA)
  Under-16* PDA Fire (NJ) 
  Under-17* FC Bucks Vipers (PA-E) 
  Under-18*  FC Delco Fury II (PA-E) 
  Under-19*  FC Pennsylvania Strikers (PA-E) 
     

Boys

   
  Under-12 8v8 Rochester Jr. Rhinos (NY-W)
  Under-12  NJSA 04 Celtics (NJ) 
  Under-13  Dix Hills Thunder (E-NY) 
  Under-14* NJSA 04 Gunners (NJ)
  Under-15*  Baltimore Casa Mia Bays 93 (MD) [Boston Blast (MA)#] 
  Under-16*  Lower Merion Velez (PA-E)
  Under-17* FC Delco Hammerheads (PA-E)
  Under-18* McLean MPS FC (VA)
  Under-19*  Freestate United (MD)
  *Advance to US Youth Soccer National Championships

 


Representing US Youth Soccer Region II (Midwest) 
 

 

Girls  

   
  Under-13  Carmel United Academy (IN)
  Under-14*  Toro Bravo (NE)
  Under-15* KCFC Intensity (KS)
  Under-16*  Eclipse Select 91-92 (IL) [Vardar (MI)#]
  Under-17* Eclipse Select 90-91 (IL)
  Under-18*  Eclipse Select 89-90 (IL)
  Under-19* Force Football Club 89 (MI)
       

Boys  

   
  Under-13 Elgin Pumas (IL)
  Under-14*  Grand Rapids Crew Jrs. (MI)
  Under-15*  Chicago Fire Jrs. Red (IL)
  Under-16*  Javanon SC 92 (KY)
  Under-17* Everest Soccer Club (OH-N)
  Under-18*  Shattuck-St. Mary's (MN)
  Under-19* KC Wizards Juniors (KS)
  *Advance to US Youth Soccer National Championships
  # - Advances to national championships as Region II representative.  Eclipse Select to represent US Youth Soccer National League.

 

Representing US Youth Soccer Region III (South)
 

Girls  

   
  Under-14* D'Feeters 94 (N-TX)
  Under-15* Lonestars 93 Red (S-TX)
  Under-16*  Sting Royal 92 (N-TX)
  Under-17* Dallas Texans 91 Red (N-TX)
  Under-18* Sting 90 (N-TX)
  Under-19*  Challenge 89 (S-TX)
       

Boys  

   
  Under-14* SCSA Gold (NC)
  Under-15* Dallas Texans 93 Red (N-TX)
  Under-16*  Triangle United Gold (NC)
  Under-17* Andromeda 91 (N-TX)
  Under-18* Andromeda 90 (N-TX)
  Under-19* Solar 89 (N-TX)
  *Advance to US Youth Soccer National Championships

 

Representing US Youth Soccer Region IV (West)

 

Girls

   
  Under-14* ARYSL San Juan Spirits (CA-N)
  Under-15*  Slammers FC (CA-S)
  Under-16* So Cal Blues (CA-S)
  Under-17* Slammers FC (CA-S)
  Under-18* Colorado Rush Nike (CO)
  Under-19*  Slammers FC (CA-S)
     

Boys

   
  Under-14* Arsenal FC (CA-S)
  Under-15* Valley United Blast (CA-S)
  Under-16*  Real So Cal Blue (CA-S)
  Under-17* Diablo FC Black Pearl 90 (CA-N)
  Under-18*  Cisco Toros (AZ)
  Under-19* Colorado Rush Nike (CO)
  *Advance to US Youth Soccer National Championships

 

2007-2008 US Youth Soccer National League Representatives

 

Girls

   
  Under-15  Dallas Texans 93G Red Dallas (N-TX)
  Under-15 So Cal Blues-Dodge (CA-S)
  Under-16 Eclipse Select 91-92 (IL)
  Under-16  Dallas Texans Red 92 Girls (N-TX)
     

Boys

   
  Under-15  Baltimore Casa Mia Bays (MD)
  Under-15 Solar Red (N-TX)
  Under-16  Dallas Texans 92 Red (N-TX)
  Under-16 YMS Xplosion (E-PA)

2007 US Youth Soccer Regional Champions, National Qualifiers
July 24-29 | Pizza Hut Park | Frisco, Texas
   
Representing US Youth Soccer Region I (East) 

 

 

Girls  

   
  Under-14*  FC Stars of Massachusetts (MA) 
  Under-15* PDA Fire (NJ) 
  Under-16*  McLean Freedom (VA) 
  Under-17* Richmond Strikers Elite (VA)
  Under-18* Arsenal World Class (NJ) 
  Under-19*  PWSI Cardinals (VA) 
       

Boys  

   
  Under-14*  Baltimore Casa Mia Bays (MD) 
  Under-15*  PDA Larsson (NJ) 
  Under-16*  FC Delco Hammerheads (E-PA) 
  Under-17*  FC Delco 89 (E-PA) 
  Under-18*  Terryville Fire (E-NY) 
  Under-19*  Baltimore Casa Mia Bays (MD) 
  *Advance to US Youth Soccer National Championships

 


Representing US Youth Soccer Region II (Midwest) 

 

Girls  

   
  Under-14*  Carmel United SC Academy (IN) 
  Under-15*  ELA Elite (IL) 
  Under-16*  Michigan Hawks (MI) 
  Under-17* Michigan Hawks (MI) 
  Under-18*  Bloomfield Force (MI) 
  Under-19*  Carmel United SC Cyclones (IN) 
       

Boys  

   
  Under-14*  Sockers SC (IL) 
  Under-15*   Michigan Wolves Black (MI) 
  Under-16*  Michigan Wolves (MI) 
  Under-17*  FC Milwaukee (WI) 
  Under-18*  NFC Bluejays (NE) 
  Under-19*   Chicago Magic (IL) 
  *Advance to US Youth Soccer National Championships

Representing US Youth Soccer Region III (South) 

 

 

Girls  

   
  Under-14*  Sting Royal 93 (N-TX) 
  Under-15*  Dallas Texans 92 Red (N-TX)
  Under-16*   Dallas Texans 91 Red (N-TX) 
  Under-17*   Dallas Texans 90 Red (N-TX) 
  Under-18*   Solar 89 (N-TX) 
  Under-19*   87 CASL Spartans Elite (NC) 
       

Boys  

   
  Under-14*   92 CASL Elite (NC) 
  Under-15*  Lonestars 92 Red (S-TX) 
  Under-16*  Houstonians (S-TX) 
  Under-17*  Andromeda 90 (N-TX) 
  Under-18*  Atlanta Fire United 89 (GA) 
  Under-19*  Dallas Texans Red 88 (N-TX) 
  *Advance to US Youth Soccer National Championships

Representing US Youth Soccer Region IV (West) 

 

 

Girls  

   
  Under-14*  Slammers FC (CA-S) 
  Under-15*  So Cal Blues (CA-S) 
  Under-16*   Pleasanton Rage (CA-N) 
  Under-17*  Eagles SC (CA-S) 
  Under-18*   Slammers FC (CA-S) 
  Under-19*  Sereno White (AZ) 
       

Boys  

   
  Under-14*   West Coast FC (CA-S) 
  Under-15*  Sereno White (AZ) 
  Under-16*  Real So Cal (CA-S) 
  Under-17*  Real Colorado National (CO) 
  Under-18*  Arsenal FC (CA-S) 
  Under-19*  So. San Jose/San Juan Ruckus (CA-N) 
  *Advance to US Youth Soccer National Championships

 

[Top of Page] 


 2006 US Youth Soccer Regional Champions, National Qualifiers
July 25-30 | James W. Cownie Soccer Complex | Des Moines, IA   

Representing US Youth Soccer Region I (East) 

 

Girls  

   
  Under-12 8v8 Severna Park Dynamites (MD)
  Under-12   PDA Charge (NJ)
  Under-13   South Coast Scorpions (MA)
  Under-14*   Hershey Attack (E-PA)
  Under-15*  PDA Pride (NJ)
  Under-16*   FC Greater Boston Bolts (MA)
  Under-17*  Spirit United Gaels (E-PA)
  Under-18*  PDA Wildcats (NJ)
  Under-19*  Chantilly Inter Milan (VA) 
       

Boys  

   
  Under-12 8v8 Olney Rangers (MD)
  Under-12   Spirit United Celtic (E-PA)
  Under-13   BW Gottschee (E-NY)
  Under-14*   Bethesda Road Runners (MD)
  Under-15*  FC Delco Hammerheads (E-PA)
  Under-16*   Baltimore Casa Mia Bays (MD)
  Under-17*  Bethesda United (MD)
  Under-18*  FC DELCO Crunch (E-PA)
  Under-19*  FC DELCO Black IV (E-PA)
  *Advance to US Youth Soccer National Championships   

 


Representing US Youth Soccer Region II (Midwest) 

 

Girls  

   
  Under-13  KCFC Alliance (KS)
  Under-14*  Michigan Hawks (MI)
  Under-15*   Eclipse Select (IL)
  Under-16*  Internationals (OH-N)
  Under-17*   Eclipse Select (IL)
  Under-18*   Eclipse Select (IL)
  Under-19*  Eclipse Select (IL)
       

Boys  

   
  Under-13   Michigan Wolves (MI)
  Under-14*   Michigan Wolves (MI)
  Under-15*   Chicago Magic (IL)
  Under-16*  FC Milwaukee (WI)
  Under-17*  Scott Gallagher (MO)
  Under-18*  Chicago Magic (IL)
  Under-19*   Javanon (KY)
  *Advance to US Youth Soccer National Championships

Representing US Youth Soccer Region III (South) 

 

 

Girls  

   
  Under-14*  Dallas Texans 92 (N-TX)
  Under-15*  Dallas Texans (N-TX)
  Under-16*   Edmond SC 90 Black (OK)
  Under-17*  Dallas Texans 89 Red (N-TX)
  Under-18*  Dallas Texans 88 Red North (N-TX)
  Under-19*   Sting Dallas Royal 87 (N-TX)
       

Boys  

   
  Under-14*   Dallas Texans Red (N-TX)
  Under-15*   Tulsa Soccer Club (OK)
  Under-16*   Concorde Fire Elite (GA)
  Under-17*  Solar 89 (N-TX)
  Under-18*   Dallas Texans 88 Red (N-TX)
  Under-19*  Weston FC (FL)
  *Advance to US Youth Soccer National Championships

Representing US Youth Soccer Region IV (West)

 

 

Girls  

   
  Under-12 8v8 HSC Bulls 94 (HI)
  Under-12   West Coast FC (CA-S)
  Under-13   Emerald City FC (WA)
  Under-14*   ISC Strikers (CA-S)
  Under-15*   Crossfire Premier 90 (WA)
  Under-16*   Real Colorado National (CO)
  Under-17*   Mustang Blast (CA-N)
  Under-18*   San Diego Surf (CA-S)
  Under-19*   Colorado Rush (CO)
       

Boys  

   
  Under-12 8v8 ASUSC 94 Blackhawks (AZ)
  Under-12   CFC Italia III (CA-S)
  Under-13   SFYSL Barcelona Blue (CA-S)
  Under-14*   Valley United Blast (CA-S)
  Under-15*  So Cal United (CA-S)
  Under-16*   Rampage FC (CA-S)
  Under-17*   Arsenal FC (CA-S)
  Under-18*  Classic Bandoleros (NM)
  Under-19*  Arsenal FC (CA-S) 
  *Advance to US Youth Soccer National Championships

 

 [Top of Page]