Print Page Share

US Youth Soccer Region I Championships announce semifinal schedule

July 2, 2011 10:00 PM
 
Preliminary games day 3 of 3 complete

Follow the moments:  Scores and Standings | Video | Stories | Twitter | Facebook | Twitter | YouTube

Lancaster, Pa. (July 3, 2011) – Preliminary games are complete at the 2011 US Youth Soccer Region I (East) Championships in Lancaster, Pa. The field of 282 teams, from 13 states and 15 state associations, completed three days of preliminary play to narrow the field to 72 teams for tomorrow's semifinals.

Semifinal matches are scheduled to be played at Hempfield High School and Classics Park. Regional champions will be crowned following final games on Tuesday, July 5 to see who will represent the East at the 2011 US Youth Soccer National Championships this July in Phoenix, Ariz.

Seeking out future roster spots, over 250 college coaches have registered for the Region I Championships, as well as members of U.S. Soccer Youth National Team Programs. Year after year the coaches enjoy the level of play and the fact that the teams are playing for advancement in the National Championship Series.

Five teams returned in 2011 as defending Region I champions.  After preliminary play, only two, Under-15 Girls SAC United Premier (MD) and Under-16 Girls Scorpions Elite (MA), have advanced to the semifinals in an attempt to win back-to-back regional championships.
 
Girls
U-14G (MD) *PSC Baltimore 97 v (RI) Bayside FC Bolts 2-0
U-15G (MD) $*SAC United Premier v (NY-E) East Meadow Sparks 1-0
U-16G (MA) $*Scorpions Elite v (NH) Seacoast United 4-1
U-18G (E-NY) *Syosset Sting 92 Elite v (MA) FC Stars of Mass 1-1

Boys

U-15B (E-PA) *Lehigh Valley United 95 v (WV) CFC Fury 7-0

*2010 Regional Champion
$ Advancing to 2011 semifinals

Notes from a few of today's games…

Under-16 Girls

The winner of the Under-16 Girls Group D came down to a Sunday clash between Bethesda Freedom 94/95 (MD) and Empire USA Academy (NY-W), with a win or draw sending Bethesda on to the semifinals. Empire established their intentions to advance early on as Alexa Antetomaso scored in the 18th minute to put the pressure on Bethesda. Bethesda forged ahead however and found the equalizer shortly after halftime from Tyler Lussi to grab the needed point and move on to the next round with a 1-1 draw.

PDA Celtic (NJ) and Bruno United (RI) had already been eliminated from advancing to the knockout rounds, but PDA ended the tournament on a positive note with a 7-0 victory on the final day of group play. Ani Sarkisian led the way with a hatrick and Nadine Goerke added two as Salina Williford and Alexandra Schlobohm each added one of their own as the New Jersey side settled for a third place finish.

North United Fire (PA-W) held the tiebreaker advantage over FC Delco Lightning (PA-E) atop Group A heading into the last day of qualifying, and needed a two-goal win against Lady Owls (CT) to ensure a spot in the semis. After Fire took a two goal lead in the first 13 minutes on goals from Morgan Williams, Lady Owls leveled with back-to-back goals in the 26th from Rachel Ugolik and Caroline Massey to suddenly take the momentum. Amber Fichter put Fire back in front before halftime, and after several chances from both teams, Williams grabbed her hatrick in the 75th to send her team on to the next round with a 4-2 win.

FC Delco Lightning (E-PA) knew its best chance to qualify for the semifinals was to defeat WVSC Rowdies 94 (WV) 4-0, and that's exactly what they did, but they didn't get the result they needed from North United Fire (PA-W) as they lose out on the top spot due to goal differential. Karina Kovalcik notched the first Delco goal in the 39th and Kristen Gatti made it 2-0 in the 58th. As Fire were only up one on the next field over, Anna Soccorsi grabbed two goals in a five minutes span to give Delco the result they needed, but Fire's late goal ended their hopes and chances to advance.

Under-17 Boys

A win or draw versus 2010 semifinalist Annandale United FC (VA) would put SAC United Premier (MD) into the semifinals, and they delivered with a 2-0 victory in the Under-17 Boys Group C. Annandale was trying to build upon their shootout loss in last year's semis, but James Dubyoski picked off a loose ball in front of an open net in the 30th minute to give SAC a lead they would never relinquish. Colin Bonner added an insurance goal in the final moments to send SAC on their way and stop Annandale short of the knockout round.

Jersey Crew Tornadoes (NJ) needed a result and some help from the other game in Group C to advance and they got neither in a 1-1 draw with Nordic Premier (VT) as both teams fall short of the semifinals. Nordic assumed the lead in the 58th minute on a near post laser from Christopher Forrester off a counter attack. Tornadoes leveled 12 minutes later from Daniel Giraldo, but neither team would find the net again as their tournament comes to a close.
Empire United SA Syracuse (NY-W) clinched their spot in the semis after a solid preliminary round, capped off with a 1-0 victory over MCU Portland Phoenix (ME). Empire posted three consecutive shutouts, going 3-0, in the qualifying round. Alex Baynes netted the game winner today in the 80th minute to solidify Empire's spot in tomorrow's semifinal.

Regional winners of the Under-14 through Under-19 age groups earn a berth to the 2011 US Youth Soccer National Championships to be played July 26-31, at Reach 11 Sports Complex in Phoenix, Ariz.

The US Youth Soccer National Championships will consist of US Youth Soccer Regional Champions in the Under-14 through Under-19 Boys and Girls age groups as well as the US Youth Soccer National League qualifiers in the Under-15 through Under-17 Boys and Girls age groups to complete the field of 60 teams. 
 
Monday, July 4 | Semifinal schedule
Under-12 Girls
8:30 AM FSAFC United WHP Navy  CT Albertson Red 98 Fury NY-E (WC) HHS 06
10:15 AM HSC FORCE DE (WC) PDA O'Reilly NJ HHS 06

Under-12 Boys
8:30 AM NYSC BU12 98/99 NY-E Holmdel NJX  NJ HHS 01 Turf
10:15 AM Beachside U12 Boys CT BAYSIDE FC BOLTS RI HHS 01 Turf

Under-12 Girls 8v8
8:00 AM Richmond Kickers Elite VA Seacoast United ATP NH HHS 07 SS
8:00 AM Empire United Syracuse NY-W Far Post U12 Girls Premier VT HHS 08 SS

Under-12 Boys 8v8
9:45 AM Nordic SC Premier White VT Seacoast United NH HHS 07 SS
9:45 AM BRYC 98 Elite VA Seacoast United SC ME 98/99 ME HHS 08 SS

Under-13 Girls
9:45 AM ASC Freedom 97 VA PDA Arsenal NJ HHS 02 Turf
9:45 AM Oakwood SC Pride 97/98 CT Massapequa SC Crush NY-E HHS 03 Turf

Under-13 Boys
8:00 AM Bethesda Lions MD Bayside RI HHS 02 Turf
8:00 AM Arlington Impact Red VA LDC United Arsenal PA-E HHS 03 Turf

Under-14 Girls
8:15 AM Match Fit Chelsea Colchesters NJ Oakwood Black III CT HHS 04 
8:15 AM PWSI Courage 96 Red VA PDA Clash NJ (PL) HHS 05

Under-14 Boys
10:15 AM Smithtown Arsenal NY-E Far Post Premier VT HHS 04 
10:15 AM Century V PA-W Manhattan SC PSG 96 NY-E (PL) HHS 05

Under-15 Girls
10:30 AM SAC United Premier MD Bayside FC  RI CP 17
10:30 AM PDA Slammers NJ FC Stars of Mass United MA CP 18

Under-15 Boys
10:30 AM TSF Academy Ginga NJ (PL) OBGC Rangers MD CP 19
10:30 AM Beach FC Red VA SDFC Gauchos NJ CP 20

Under-16 Girls
8:00 AM Bethesda Freedom 94/95 MD North United Fire U16G PA-W CP 15
8:00 AM Scorpions Elite  MA CYA Firecats VA CP 16

Under-16 Boys
12:00 PM Empire United SA Rochester NY-W Beadling SC PA-W CP 15
12:00 PM PDA Harkes NJ NH Classics NH CP 16

Under-17 Girls
10:00 AM Albertson 93 Fury NY-E FC Pennsylvania Strikers PA-E CP 15
10:00 AM U17 Stars of Mass -Girls MA PDA Charge NJ CP 16

Under-17 Boys
8:00 AM Penn Fusion Celtic PA-E HMMS Eagle FC 93 PA-E (PL) CP 21
8:00 AM SAC United Premier MD EUSA Syracuse BU17 NY-W CP 22

Under-18 Girls
8:30 AM Bethesda SC Dragons MD Jersey United Thunderbolts NJ CP 17
8:30 AM FC Stars of Massachusetts MA Scorpions Elite U18 MA (PL) CP 18

Under-18 Boys
10:00 AM Maryland Rush Nike 92 MD YMS Thunder PA-E CP 21
10:00 AM DSB Kickers 92 DE (WC) FC Stars of Massachusetts MA (PL) CP 22

Under-19 Girls
8:30 AM PDA Tsunami  NJ Beadling Inferno PA-W CP 19
8:30 AM Albertson 91 fury NY-E Vista Shockwave VA CP 20

Under-19 Boys
12:00 PM Manhattan Phoenix NY-E Baltimore Bays Chelsea MD CP 21
12:00 PM Seacoast United ME Thunder ME Lower Merion Velez PA-E CP 22


Today's scores…
Under-12 Girls
HSC FORCE DE (WC) 1 WVSC Elite WV 0
Beadling Bulldogs PA-W 0 PDA O'Reilly NJ 2
HBC Impact NY-E 1 FSAFC United WHP U12 Navy  CT 2
CRUSA / FC Bucks Wildcats PA-E 0 Bayside Breaker Bolts FC RI 2
KSC Kixx DE 0 Toms River SA Fusion NJ (WC) 3
Albertson Red 98 Fury NY-E (WC) 3 nashua world cup g u12 NH 0

Under-12 Boys
PA Classics Revolution PA-E 5 PFA Predators PA-W 0
Holmdel NJX  NJ 1 Beachside U12 Boys CT 1
BAYSIDE FC BOLTS RI 5 Timberwolves Soccer Club NH 0
NYSC BU12 98/99 NY-E 1 Henlopen Wahoos DE 1

Under-12 Girls 8v8
WVSC '98Girls PA-E 0 Empire United U12G- Syracuse NY-W 11
SCYSC Storm RI (WC) 1 Seacoast United ATP NH 2
Far Post U12 Girls Premier VT 4 EPIC Blizzard WV 0
Saratoga Blue United NY-E (WC) 2 BAYSIDE FC U11 RI 2
Alleycats Redcats NY-E 3 Seacoast United Maine  ME 0
Richmond Kickers Elite VA 0 NH Classics NH (WC) 8

Under-12 Boys 8v8
BRYC 98 Elite VA 0 Seacoast United NH 0
Capital SC U12 Boys VT (WC) 2 WVUSC Revolution WV (WC) 2
Webster Dynamo ESA NY-W 1 DUSC U12 White NY-E 1
USTA '98 Boys PA-E 0 Seacoast United SC Maine 98/99 ME 3
WVSC Rowdies WV 2 Bruno United RI 2
Nordic SC Premier White VT 4 FC Revolution Galacticos PA-E (WC) 0

Under-13 Girls
PDA Arsenal NJ 1 EUSA Rochester U13G Blue  NY-W 0
PWSI Courage 97 Red VA 0 RI Rays United Sting RI 0
Velocity Soccer Club ME 1 ASC Freedom 97 VA 1
HSC Clash DE 0 FC Revolution Falcons PA-E 0
NEFC Dynamite MA 0 Oakwood SC Pride 97/98 CT 3
Massapequa SC Crush NY-E 1 MSC Coyotes Green MD 1
Nashua World Cup  NH 0 Far Post Soccer Club VT 1
Foothills Team Extreme PA-W 6 97 EPIC Storm WV 0

Under-13 Boys
Bethesda Lions MD 3 Dix Hills Soccer Success Elite NY-E 0
Seacoast United Maine Crew ME 0 Bayside RI 3
WVSC Rowdies Premier WV 2 Empire United Syracuse NY-W 6
TSF Academy X NJ 4 Arsenal FC Elite PA-W 2
Lightning SC U13 Boys Green NH (WC) 0 FC Blazers 9798 MA 5
Nordic Premier  VT 1 CDSA FIRE DE 0
LDC United Arsenal PA-E 1 FSA WHP Navy CT 0
Arlington Impact Red VA 7 SUSC U13 Premier NH 0

Under-14 Girls
Match Fit Chelsea Colchesters NJ 5 Far Post  VT 0
Empire United SA - Rochester NY-W 1 FC Stars Of Mass United MA 1
Seacoast United Maine ME 0 Oakwood Black III CT 4
PSC Baltimore 97 MD 2 Bayside FC Bolts RI 0
PWSI Courage 96 Red VA 1 WVSC Arsenal WV 0
Seacoast United U14G NH 1 North United Chaos PA-W 1
CDSA Riptide DE 0 Penn Fusion SA '96 Girls PA-E 1
PDA Clash NJ (PL) 0 Farmingdale United NY-E 0

Under-14 Boys
MSC Magic Green MD 1 Lightning SC Boys U14 Green NH 2
Smithtown Arsenal NY-E 1 Ironbound SC Elite NJ 1
Far Post Premier VT 3 MCU Portland Phoenix Elite ME 1
WVSC Rowdies WV 0 McLean Fire Green VA 6
NEFC - Manchester United MA 2 BYSA Red Eye II NY-W 1
Bayside FC RI 2 Century V PA-W 3
FSA United FC 97 Boys CT 0 Manhattan SC PSG 96 NY-E (PL) 0
DSB Kickers United DE 1 Lehigh Valley United 96 PA-E 4

Under-15 Girls
FC Delco 95 PA-E 1 Rochester Futbol Club NY-W 2
East Meadow Sparks NY-E 0 SAC United Premier MD 1
Seacoast United U15G Showcase NH 2 FSAFC West Hartford Premier CT 2
Bayside FC  RI 3 WVUSC Shox WV 1
HSC Blast DE 4 Far Post U15 Girls Premier VT 0
SYC Xtreme VA 1 Beadling Thunder PA-W 1
FC Stars of Massachusetts United MA 10 Seacoast United Maine ME 0
PDA Slammers NJ 3 PWSI Courage Gold 95 VA (PL) 0

Under-15 Boys
MCU Portland Phoenix Elite ME 0 HSC Arsenal DE 0
Nordic Soccer Club VT 1 SDFC Gauchos NJ 2
Beachside Soccer Club CT 1 Arsenal Gunners PA-W 2
Bayside FC Bolts Dragons RI 2 Beach FC Red VA 5
North Shore United MA 0 TSF Academy Ginga NJ (PL) 2
Lightning Soccer Club NH 1 EUSA Buffalo  NY-W 1
Massapequa Arsenal NY-E 2 OBGC Rangers MD 3
Lehigh Valley United 95 PA-E 7 CFC Fury WV 0

Under-16 Girls
Empire USA U16 Academy NY-W 1 Bethesda Freedom 94/95 MD 1
Lady Owls CT 2 North United Fire U16G PA-W 4
WVSC Rowdies 94 Girls WV 0 FC DELCO Lightning PA-E 4
Bruno United FC RI 0 PDA Celtic NJ 7
Seacoast United Maine Fusion ME 0 CYA Firecats VA 5
Seacoast United NH 1 Scorpions Elite  MA 4
East Meadow United NY-E 6 Far Post U16 Girls Premier VT 0
Hockessin Freedom DE 0 VSA Heat Blue VA (PL) 7

Under-16 Boys
FC Blazers MA 5 WVSC Wizards WV 1
Nordic SC U-16 Boys VT 3 Empire United SA - Rochester NY-W 3
Beadling SC PA-W 0 Montgomery United Premier PA-E 0
Manhattan Ajax NY-E (PL) 2 Seacoast United Maine Crew ME 1
HSC Heat DE 2 Northport Cow Harbor Sound NY-E 1
Beachside CT 1 Pachuca Dragons MD 0
Reston Knights FC VA 1 NH Classics NH 2
Bruno United RI 0 PDA Harkes NJ 3

Under-17 Girls
Jamestown Fortuna RI 0 Albertson 93 Fury NY-E 9
Empire United SA-Syracuse NY-W (PL) 4 Stars United Thundercats PA-W 1
Baltimore Bays MD 3 Nordic U17 Premier VT 0
FC Pennsylvania Strikers PA-E 3 Kirkwood Freedom DE 0
WV Lady Stingers Elite U17 WV 1 U17 Stars of Mass -Girls MA 0
Seacoast United Maine SC Bolanz ME 2 Seacoast United Premier NH 2
PDA Charge NJ 1 Buffalo SA Invaders NY-W 1
BURN VA 4 CFC United CT 3

Under-17 Boys
Beadling  PA-W 1 FC Blazers MA 6
Penn Fusion Celtic PA-E 3 Beachside U17 CT 1
HMMS Eagle FC 93 PA-E (PL) 2 Kirkwood Ajax Premier DE 0
Black Watch Midlothians NY-E 2 WVSC Elite Titans WV 1
Bruno United FC RI 0 NH Classics  NH 3
EUSA Syracuse BU17 NY-W 1 MCU Portland Phoenix ME 0
Annandale United FC VA 0 SAC United Premier MD 2
Nordic U17 Boys Premier VT 1 Jersey Crew Tornadoes NJ 1

Under-18 Girls
Wildthings WV 3 RI Rays Sting RI 1
Bethesda SC Dragons MD 6 Beadling Blaze PA-W 0
McLean Azul VA 6 CFC United CT 0
Jersey United Thunderbolts NJ 3 Seacoast United  NH 0
Seacoast United Maine Chaos ME 0 HSC Academy Select DE 5
Scorpions Elite U18 MA (PL) 2 Penn Fusion 92 Gaels PA-E 2
NSC Storm PA-W (WC) 1 EUSA Rochester U18G Blue NY-W 3
FC Stars of Massachusetts MA 1 Syosset Sting '92 Elite NY-E 1

Under-18 Boys
Maryland Rush Nike 92 MD 3 Stars United PA-W 0
MCU-Phoenix U18 Boys Moxie ME 1 NH Classics BU18 NH 0
YMS Thunder PA-E 2 EPIC Blast WV 0
Empire United SA Rochester Blue NY-W 3 DE United FC Blizzard DE 2
Pittsgrove Premier '92 Lightning NJ 1 FSA FC United WHP CT 1
FC Greater Boston Bolts  MA 0 DSB Kickers 92 DE (WC) 1
FC Stars of Massachusetts MA (PL) 1 Synergy Football Club U18 VT 0
Garden City Gladiators NY-E 0 Bruno United FC RI 4

Under-19 Girls
FC Stars of Massachusetts MA 1 Beadling Inferno PA-W 2
Vista Shockwave VA 7 NPYSA Force WV 0
Far Post U19 Girls VT 4 CFC United CT 0
FC Frederick MD 1 FC DELCO Sting 91 PA-E 2
EUSA - Syracuse Surge Fury NY-W 3 PDA Tsunami  NJ 5
DIABLAS CT (WC) 3 Albertson 91 fury NY-E 10

Under-19 Boys
Northwest United CT 0 Baltimore Bays Chelsea MD 5
TSF Academy Celtic NJ 1 Manhattan Phoenix NY-E 1
Far Post U19 Boys VT 2 Bayside FC Bolts RI 3
BC United SA Fusion NY-W (WC) 0 SAC U19 United Premier MD (WC) 3
MCLN MPS 91 Premier United VA (WC) 0 Seacoast United Maine Thunder ME 1
KSC Nemesis DE 3 FC Blazers MA 10
EUSA Syracuse U19B Blue NY-W 1 Lower Merion Velez PA-E 1
Century V United Boys 91-92 PA-W 5 Virginia Rush 91 VA 7


Daily reports and complete results from the tournament are available on http://championships.usyouthsoccer.org. Follow the moments from the US Youth Soccer National Championship Series on Twitter and share the moments with us on Facebook.

###

About the US Youth Soccer National Championship Series –
The US Youth Soccer National Championship Series provides more than 10,000 teams from US Youth Soccer's 55 State Associations the opportunity to showcase their abilities against the best in the nation while emphasizing teamwork, discipline and fair play. The yearlong competition begins with over 185,000 players in the US Youth Soccer State Championships.  These champions and selected wildcard teams, through US Youth Soccer Regional Leagues, advance to compete in one of four the US Youth Soccer Regional Championships. Champions (U-14 through U-19) from each regional event advance to the US Youth Soccer National Championships.  The Under-15 through 17 Boys and Girls age groups have two teams representative of the US Youth Soccer National League, in which the top two teams in each gender age group earn a direct path to the national championships. Overall the US Youth Soccer National Championship Series provides the nation's top collegiate coaches with the premier stage to identify and scout the most coveted players in the country.

Media Request: When referring to the US Youth Soccer National Championship Series, the most prestigious event in youth sports, please refer to the event as US Youth Soccer National Championship Series on first reference and National Championship Series on anything thereafter. Never refer to as NCS or USYS NCS. We appreciate your cooperation.

About the United States Youth Soccer Association (US Youth Soccer) – US Youth Soccer - "The Game for ALL Kids!®" is the largest youth sports organization in the country and largest member of the United States Soccer Federation, the governing body of soccer in the United States. US Youth Soccer registers more than 3 million players annually, ages 5 to 19, and over 900,000 administrators, coaches and volunteers in 55 member State Associations. US Youth Soccer programs provide a fun, safe and healthy environment for players at every level of the game. For more information, visit www.USYouthSoccer.org.

Media Request: When referring to the United States Youth Soccer Association, the largest youth sports organization in the United States, please refer to the association only as US Youth Soccer, and never as USYS or USYSA. We appreciate your cooperation.
 

Comments

 

* Denotes required field
*Name:


*City:


*State:


 
Comments:

We look forward to reviewing your comments!

Please input the text and numbers that you see above into the following box in order to post your comment.

 

Back